AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Svetoznáma miner├ílna voda Vincentka je tak výnimo─Źn├Ż a┬ákomplexn├Ż produkt, ┼że ho sprev├ídzajú desiatky a┬ástovky ─Źíseln├Żch ├║dajov, ktoré maj├║ vypovedaciu hodnotu. ─îi u┼ż ide o┬ávek pôvodnej milióny rokov starej morskej vody z┬átre┼ąoh├┤r, cez ├║daje o┬áosobnostiach s┬á┼łou spojen├Żch, ├║dajov o┬ájej plnen├ş a┬ádistrib├║cii, a┼ż po lie─Źbu a┬áu┼ż├şvanie. Niektor├ę z┬ánich pribli┼żuje riadite─ż Vincentky, a. s., Jan ┼áum┼íal.

Bardejovské Kúpele, a.s. zaznamenali za prvý polrok tohto roka jedny z┬ánajlep┼íích v├Żsledkov a┬ávrátili sa tak do predcovidov├Żch ─Źias. Nav┼ít├şvilo ich 13 034 osôb, oproti 11 399 os├┤b za rovnak├ę obdobie 2022. Po─Źet prenocovan├ş za zv├Ż┼íil z 83┬á962 na 95┬á790, percentu├ílne vyu┼żitie za 6 mesiacov je 53,67%, k├Żm vlani to bolo 50,66%. V┬átoto roku tvorili 49% samoplatcovia, zvy┼íok poistenci zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş, k├Żm┬á┬áza 1.polrok 2022 bolo 43% samoplatcov a zvy┼íok poistenci zdravotných pois┼ąovní. Zahrani─Źná klientela ostala na úrovni cca 5 %, podobne ako vlani. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Tropické horú─Źavy, ktor├ę za┼żíva Slovensko v┬átohtoro─Źnom lete, s├║ výnimo─Źn├ę a┬ápre turistick├Ż ruch mô┼żu by┼ą aj obmedzuj├║ce. Na jednej strane st├║pa dopyt po vode a┬ás┬á┼łou s├║visiacich atrakciách, na druhej strane kles├í z├íujem o┬áaktivity na priamom slnku. Zaznamenali to aj subjekty p├┤sobiace v┬ácestovnom ruchu na severov├Żchodnom Slovensku. Pln├ę s├║ k├║palisk├í a┬áwellnes v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, Bardejove, Ni┼żnej Polianke, ale aj aquapark Aquaruthenia vo Svidn├şku s┬ábaz├ęnmi a┬áwellness, magnetom ┼íirok├ęho okolia je vodn├í n├ídr┼ż Doma┼ía. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. zaznamenal v┬ároku 2023 enormne silný prv├Ż ┼ítvr┼ąrok, historicky najlep┼íí za poslednú dekádu. Celkovo cel├Ż prv├Ż polrok 2023 vyznel rekordne, ke─Ć firma zaznamenala┬á┬ápribli┼żne rovnaké tr┼żby, ako za celý rok 2021. Bolo to o┬á7% viac oproti 1.polroku 2022 a┬áo┬á104% viac oproti 1.polroku 2021. Od apríla 2023 u┼ż nastal mierny pokles v niektor├Żch ┼ítátoch z├ípadnej Európy, oproti rovnak├ęmu obdobiu 2022. Stagnoval aj ─Źesk├Ż trh a┬áslovensk├Ż st├íle ─Źak├í na spustenie nov├ęho kola dot├íci├ş v najbli┼ż┼í├şch mesiacoch (Zelen├í dom├ícnostiam), kone─Źne aj v regi├│ne Bratislavy. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Slovenská inova─Źn├í a┬áenergetick├í agentúra (SIEA) pripravila v┬ápokra─Źovaní projektu Zelen├í dom├ícnostiam nové podmienky pre podporovan├ę zariadenia na vyu┼ż├şvanie obnovite─żných zdrojov energie (OZE). U┼ż v j├║li pl├ínuje zverejni┼ą v├Żzvu na registr├íciu zariaden├ş, na ktor├ę bud├║ môc┼ą dom├ícnosti z├şska┼ą pouk├í┼żku. Na nov├Ż projekt Zelen├í dom├ícnostiam je v Programe Slovensko vy─Źlenen├Żch z európskych zdrojov vy┼íe 140 mili├│nov eur, ktor├ę bude mo┼żn├ę vyu┼żi┼ą do roku 2029. Najvä─Ź┼í├ş slovensk├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO/SOLAR ┼Żiar, s.r.o. mieni vyu┼żi┼ą t├║to pr├şle┼żitos┼ą a┬ábez ot├í─żania zaregistruje svoje zariadenia. Informoval o┬átom riadite─ż THERMO/SOLARU Alfr├ęd Gottas.

Na ─Źo by ste nemali zabudnú┼ą pri náv┼íteve Luha─Źovíc? Predov┼íetkým na to, kvôli ─Źomu sa sem chod├ş. Teda na hodnoty, budovy, veci a┬á─żud├ş spojen├Żmi s┬áVincentkou. Lebo ─Źo si budeme nahov├íra┼ą - o┬ásvetovos┼ą Luha─Źov├şc sa postarala predov┼íetk├Żm miner├ílna voda Vincentka. V┼íetko sa tu st├íro─Źia to─Źilo a┬áto─Ź├ş okolo tejto miner├ílky. Luha─Źovice s├║ kr├ísne, malebné a lie─Źiv├ę v ka┼żdom ro─Źnom ─Źase. O─Źaruj├║ rozmanitou architekt├║rou, kr├ísnym okol├şm a v┼íadepr├ştomnou zele┼łou v malebnom ├║dol├ş chr├ínenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Za v┼íetko v┼íak m├┤┼żu unik├ítne lie─Źiv├ę pramene na ─Źele s┬áVincentkou. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a. s., Jan ┼áum┼íal.

Kúpaliská a┬áwellness s├║ otvorené, turistick├ę vl├í─Źiky jazdia, vynoven├ę rozh─żadne poskytuj├║ n├ídhern├ę výh─żady, po─Źasie je akur├ít, n├ív┼ítevníci prich├ídzaj├║. Severov├Żchod Slovenska m├í v┼íetky predpoklady na ├║spe┼ín├║ letn├║ turistick├║ sezónu. Regi├│n Bardejova, Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, Svidn├şka a┬áich okolia m├í v┼íetky atrib├║ty komplexnej turistickej destin├ície. V┬álete je to zvl├í┼í┼ą atrakt├şvna lokalita pre rodiny s┬áde┼ąmi, navy┼íe s┬ácenami ove─ża atrakt├şvnej┼í├şmi ne┼ż s├║ vysokotatransk├ę. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch sa v sobotu 8.j├║la a┬áv┬ánede─żu 9. j├║la 2023 konali tradi─Źné Bardejovsk├ę k├║pe─żn├ę dni s┬ábohat├Żm kult├║rnym programom.┬áNáv┼ítevníkov ─Źakali v Are├íli pri Kúpe─żnej Dvorane ka┼żdý de┼ł vyst├║penia slovensk├Żch umelcov. S├║─Źas┼ąou podujatia boli aj atrakcie a rôzne anima─Źné aktivity pre deti, prezent├ícia a predaj tradi─Źn├Żch remeseln├Żch v├Żrobkov.┬áV┬ásobotu hostí zabávali┬á FS Ha┼żlin─Źanka, hudobn├í skupina ELIZABETH, flamenco gitarov├í show Duo Farsa a┬áod 20.15 hudobno-z├íbavn├í kapela ┼á─îAMBA. V┬ánede─żu pote┼íili BOBORLAND, FS Rozmaria, Heligonk├íri, Veronika Sax a vyvrcholen├şm bola skupina ABBA SLOVAKIA.┬áInformovala o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Minerálna voda Vincentka je zn├íma bohatos┼ąou a plnos┼ąou chutí. Zo z├íkladných chut├ş v┬ánej azda nec├şti┼ą iba sladkú chu┼ą. Komplexnos┼ą jej d├ívaj├║ v┼íetky ostatné z├íkladn├ę chute poch├ídzaj├║ce predov┼íetk├Żm zo sod├şka, hor─Ź├şka a oxidu uhli─Źit├ęho.┬áU┼ż zo┬ázákladnej charakteristiky svetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentky z┬áLuha─Źovíc je jasné pre─Źo chut├ş ako miner├ílka. Pod─ża defin├şcie je to ve─żmi silno mineralizovan├í, jódov├í uhli─Źit├í miner├ílna voda z┬ápr├şrodn├ęho lie─Źiv├ęho zdroja, hydrog├ęnuhli─Źitano-chlorido-sodn├ęho typu, so zvý┼íen├Żm obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studen├í, hypotonick├í.

Spolu 1106 solárnych panelov na strech├ích hotelov Ozón a┬áAlexander a┬áKúpe─żnom dome a in┼ítalovaný v├Żkon 447,93 kWp, bude ma┼ą fotovoltick├Ż zdroj, ktor├Ż realizuj├║┬á┬áv┬áBardejovských Kúpe─żoch, a.s. V├Ż┼íka investície je 466┬á020 EUR. Zmluvn├Żm dodávate─żom je firma Energie2 Services, s.r.o. Pr├íce potrvaj├║ od 5.m├íja do 4.augusta 2023, s┬ápripojen├şm do siete sa r├íta 8.septembra 2023. Informuje o tom technick├Ż riadite─ż Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a. s., Jozef Ba─Źa.

Leto patrí k┬ánajob─żúbenej┼í├şm obdobiam, ale práve bezstarostnos┼ą s┬án├şm spojen├í ─Źasto vedie k┬ázradným n├ístrah├ím. Patria k┬ánim dehydrat├ície, hna─Źky, zvracania, letné ang├şny zo striedania teplôt, prehriatia organizmu, vysok├ę teploty, neprimeran├í fyzick├í n├ímaha, prechladnutia z ├║─Źinkov kl├şmy, kolapsy z┬átepla. ┼ákod├ş aj nemierne pitie alkoholu, k├ívy, jedenie mastn├Żch jed├íl. Vtedy je na mieste siahnu┼ą po osved─Źenej miner├ílnej vode Vincentka, vyvieraj├║cej v Luha─Źoviciach.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. u┼ż nie je len výrobcom slne─Źn├Żch kolektorov, ale vo svojej┬á┬ádivízii Biomasa vyrába aj niektoré sú─Źiastky pre kotly, vr├ítane elektrorozv├ídza─Źov, pre rak├║sku matersk├║ firmu HARGASSNER. Z├írove┼ł dod├íva a┬ámontuje tieto ┼ípi─Źkov├ę kotly aj na slovenskom trhu. Ned├ívno in┼ítalovali kotol na dreven├ę pelety HARGASSNER Classic Lambda 49, s┬átepelným v├Żkonom 14,7 - 49,0 kW a ├║─Źinnos┼ąou zariadenia s priemerom 95% na Kysuciach. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch sa┬á v┬áutorok ┬á27. j├║na 2023 uskuto─Źnilo nieko─żko slávnostn├Żch aktov. Za ├║─Źasti pre┼íovského ┼żupana Milana┬á┬áMajerského odovzdali┬á do u┼żívania nov├ę detsk├ę ihrisko pri lie─Źebnom dome (LD) Valent├şna. Poslú┼żi na hranie stovkám det├ş, ktor├ę sa tu ro─Źne odlie─Źia┬á┬áa doteraz im takéto zariadenie chýbalo. Poslú┼żi nielen ubytovan├Żm, ale je dostupn├ę aj pre ostatn├Żch detsk├Żch náv┼ítevníkov k├║pe─żov. Detsk├ę ihrisko (ofici├ílne Viac├║─Źelov├ę┬á┬á┼íportové ihrisko) si vy┼żiadalo celkov├ę náklady 65 000 EUR a┬ápríspevok PSK (Pre┼íovsk├ęho samospr├ívneho kraja) z┬átoho je viac ako 23 000 EUR.

Pilotný projekt kombinácie slne─Źn├Żch kolektorov s┬áCentr├ílnym z├ísobovaním tepla (CZT) v┬áPrievidzi sa uk├ízal ako vhodn├Ż. Potvrdilo to cca ro─Źné meranie po─Źas skú┼íobnej prev├ídzky do m├íja 2023. Na dvoch bytov├Żch domoch na s├şdlisku Z├ípotô─Źky bolo v┬ár├ímci projektu nain┼ítalovan├Żch po 24 ┬áslne─Źn├Żch kolektorov TS 500, ka┼żd├í z┬áoboch s├║stav m├í v├Żkon 36 kilowattov. Informoval o┬átom Milan Bug├ír, mana┼ż├ęr pre technick├Ż rozvoj a invest├şcie Prievidzsk├ęho tepeln├ęho hospod├írstva (PTH).

V piatok 2. júna 2023 slávnostne otvorili v Bardejovských k├║pe─żoch hlavn├║ k├║pe─żn├║ sezónu. Pri tejto príle┼żitosti po┼żehnali miner├ílne pramene z├ístupcovia ┼ítyroch cirkv├ş pôsobiacich v┬ábardejovskom regi├│ne. Za prv├Żch 5 mesiacov odhadovan├í n├ív┼ítevnos┼ą dosahuje cca 47%, k├Żm vlani to bolo za rovnaké obdobie necel├Żch cca 42%. Za janu├ír a┼ż m├íj 2023 zaznamenali 79 300 prenocovan├ş, z toho bol podiel samoplatcov cca 45%, klienti v kateg├│rii A tvorili 45% a klienti v kateg├│rii B cca 10%. Informoval o┬átom Jaroslav Komora, predseda predstavenstva akciovej spolo─Źnosti┬á┬áBardejovské Kúpele.

4392 Ŕlßnkov (293 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.07 sek˙nd