AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


V┬áBardejove na Toplianskej ulici dokon─Źili v septembri 2022 druhú etapu obnovy Skateparku. Vy┼żiadala si investíciu rozpo─Źtovan├║ na 5900 EUR, ktor├║ financovala Oblastná organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á-Bardejov. Cie─żom invest├şcie bola obnova skatezóny, ktor├í bude sl├║┼żi┼ą n├ív┼ítevn├şkom z regi├│nu ┼áari┼í. Dôle┼żit├ę je aj plynul├ę spojenie s Pumptrackom - Bike parkom. Pr├íce realizovala sk├║sen├í firma Sketon s.r.o., ktor├í sa ┼ípecializuje na výstavbu skateparkov nielen na Slovensku. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Spotrebitelia ─Źasto rozmý┼í─żajú, ─Źi sa im oplatí iba jeden obnovite─żn├Ż zdroj energie (OZE), alebo ich kombinácia. Aj ke─Ć zlo┼żito, ale predsa len sa d├í orienta─Źne dospie┼ą k v├Żsledku. Z├ívis├ş to od po─Źtu osôb v┬ádome spotrebuj├║cich celoro─Źne tepl├║ vodu, od sezónne vykurovanej plochy, predikcie rastu cien energi├ş, rastu cien zdrojov OZE, ─Źi ich dotovania.┬á┬áPremenných je v┼íak príli┼í mnoho. Napriek tomu vychádza ur─Źité p├ísmo, kedy┬á┬áje kombinácia výhodnej┼íia ako jeden druh OZE.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch sa bude v┬ánede─żu 4.septembra 2022 kona┼ą tradi─Źn├Ż "Pivn├Ż festival s k├║pe─żnou dychovkou". Priaznivci dobrej dychovky a dobrého piva si ich bud├║ v┬áareáli pri k├║pe─żnej kolon├íde vychutn├íva┼ą od 13.00 do 18.00 hod.┬áPodujatie za─Źne o 13.00 h. slávnostným pochodom ma┼żoretiek s┬ádychovým orchestrom Chemlon.┬á─Äalej vystúpia o┬á13.15 h. dychová hudba ORDZOVIANKA, o 14.15 h. dychový orchester CHEMLON a┬áMA┼ŻORETKY, o 15.30 h. dychov├í hudba VLA┼áANKA a┬áo 16.30 h. dychov├í hudba NOVÁ─îANKA.┬áVstup je zdarma.┬á

Jedným z┬ánajkraj┼íích kútov pr├şrody, plnom histórie a┬áosobitej rus├şnsko-ukrajinskej┬á etnicity, je Svidník a┬áokolie. Pr├ş─Ćte sa nadýcha┼ą ─Źistého vzduchu, pokochajte sa v├Żh─żadmi z┬ározh─żadn├ş a┬ákopcov, nazbierajte si hr├şby a┬álesn├ę plody, ochutnajte tatar─Źan├ę pirohy a ma─Źanku, napite sa minerálnych vôd priamo z┬áprame┼łov, nav┼ít├şvte st├íro─Źn├ę dreven├ę kostol├şky, múze├í a pamätn├şky, vylezte na tanky a┬ápozrite si miesta bojov oboch svetov├Żch vojen. Nezabudnite sa ok├║pa┼ą v┬áakvaparku Aquruthenia, absolvujte vyhliadkov├Ż let, zahrajte si bowling, minigolf, tenis, po┼żi─Źajte si elektrobicykel, ─Źi bicykel a┬ánechajte sa un├í┼ía┼ą in├Żm plynut├şm ─Źasu.


Zástupcovia chemického a farmaceutick├ęho priemyslu SR dôrazne ┼żiadajú Vl├ídu SR, aby urýchlene konala a┬ázastropovala ceny energií. Z├írove┼ł ┼żiadaj├║ aby┬á┬áuvo─żnila podporu z┬áEnviromentálneho fondu spolo─Źnostiam v┬áevidovaným v EU ETS. (EU ETS┬á? Európsky systém obchodovania s emisiami je k─żú─Źov├Żm aspektom politiky EÚ v boji proti klimatick├Żm zmen├ím.) V┬áopa─Źnom prípade dôjde k┬áv├Żpadkom produkcie a┬ákolapsu viacer├Żch firiem, vr├ítane t├Żch ─Źo patria do kritickej infra┼ítrukt├║ry. Ohrozen├ę s├║ tis├şcky pracovn├Żch miest a pr├şjmy do ┼ít├ítneho rozpo─Źtu, miest a┬áobc├ş a┬árodinn├Żch rozpo─Źtov. Informuje o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

V┬áBardejove sa po trojro─Źnej prestávke predstavili od ┼ítvrtka 25. do nedele 28. augusta 2022, na ploche┬á 4 800 m2, na tradi─Źnom Bardejovskom jarmoku trhovníci s rôznym spotrebným tovarom, pohostinské st├ínky s gurm├ínskymi ┼ípecialitami a n├ípojmi. Hlavn├Żm organiz├ítorom tohto v├Żnimo─Źn├ęho obchodno-spolo─Źensk├ęho a kultúrneho podujatia je mesto Bardejov. V "Uli─Źke remesiel"┬á sa predstavili so svojimi v├Żrobkami remeseln├şci a┬ánech├Żbali ani z├íbavn├ę atrakcie a┬álunaparky, ktor├ę zaplnili pri─żahl├ę ulice v┬ácentre mesta. Pre n├ív┼ítevn├şkov jarmoku bolo pripraven├Żch sprievodn├Żch podujat├ş. Neoddelite─żnou s├║─Źas┼ąou v├Żro─Źn├ęho jarmoku bol aj tento rok kult├║rny program r├┤znych hudobn├Żch ┼ż├ínrov - vyst├║penia folklórnych s├║borov, hudobn├Żch kapiel a┬áumeleck├Żch telies.

Po dlhých lockdownoch a┬áobmedzeniach je ─Źas nav┼ítívi┼ą ─Źarovné kúpe─żn├ę meste─Źko Luha─Źovice a┬ádopria┼ą si. ─îo konkr├ętne? Napr├şklad k├║pe─żn├Ż pobyt, wellness, prechádzky medzi n├ídhernou architekt├║rou, kochanie sa ─Źarovnou pr├şrodou, ochutn├ívanie svetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentky priamo z┬áprame┼ła v┬áhale Vincentka, najlep┼íie z unik├ítnych k├║pe─żn├Żch poh├írikov Nectarium┬á┬áa Labu┼ą, vyvinutých ┼ípeciálne pre L├ízn─Ť Luha─Źovice, ─Źi exkurziu v┬áplniarni priamo v┬ásídle Vincentky, a.s. na L├íze┼łskom n├ímest├ş. Ale je aj ─Źas donies┼ą si z┬áLuha─Źov├şc hodnotné a┬áa nezamenite─żn├ę suven├şry - opä┼ą na ─Źele s┬áVincentkou, alebo vyroben├ę z┬áVincentky, ale aj tie ─Ćal┼íie.

Drastické zdra┼żovanie energií a ich absolútny nedostatok prin├║til ve─żkých spotrebite─żov prehodnoti┼ą doteraj┼íie zdroje a┬áh─żada┼ą nov├ę ├║spornej┼íie rie┼íenia. Ako jedna z mo┼żnost├ş sa automaticky n├║ka overen├Ż zdroj, ktor├Żm s├║ slne─Źn├ę termick├ę kolektory. Tie je mo┼żn├ę vyu┼żi┼ą na rôznych typoch budov - od mal├Żch rodinn├Żch domov, cez bytov├ę domy, hotely, k├║paliská, penzióny, a┼ż po r├┤zne priemyseln├ę objekty. V z├ísade plat├ş, ┼że termick├Ż syst├ęm sa oplat├ş v┼íade tam, kde je potreba a spotreba teplej ├║┼żitkovej vody. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Návrat na výslnie za┼żívajú v t├Żchto d┼łoch Bardejovské K├║pele, a.s. S├║ pln├ę klientov zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş i┬ásamoplatcov, ale aj jednodenn├Żch n├ív┼ítevn├şkov k├║paj├║cich sa na otvorenom k├║palisku i┬ávo wellness. Samostatnou kapitolou je pr├şlev n├ív┼ítevn├şkov kult├║rnych podujat├ş. Najbli┼ż┼íie ich pril├íka do priestorov k├║pe─żnej kolon├ídy, od ┼ítvrtka 18. do soboty 20.augusta 2022, VÝSTAVA KVETOV.

Pamätný de┼ł, ktor├Ż sa realizuje na po─Źes┼ą náv┼ítevy cis├írovnej Al┼żbety - zvanej Sisi, ktor├í sa lie─Źila v┬áBardejovsk├Żch Kúpe─żoch, op├Ą┼ą zorganizuj├║ Bardejovské K├║pele, a.s.┬á V┬ánede─żu 21.augusta 2022 jej mô┼żu vzda┼ą hold n├ív┼ítevníci k├║pe─żov po─Źas AL┼ŻBETÍNSKEHO D┼çA. Tentoraz je program roz┼í├şren├Ż o┬ápredstavenie v├Żletnej geohry s┬ámobilom Stratila sa Sisi a┬á┬ánetradi─Źné sprevádzanie formou príbehu PI┼áINGER O┬áPIATEJ. Hlavn├í ─Źas┼ą sl├ívnosti sa za─Ź├şna o┬á15.00 hod. pri pamätn├şku cis├írovnej v┬áparku pred hotelom Al┼żbeta.

V┬árodinnom dome majú svoj význam termické kolektory, ako aj┬áfotovoltick├ę (FV) panely alebo tepeln├ę ─Źerpadlá. Dôle┼żit├ę v┼íak je, aby boli pou┼żit├ę rozumn├Żm sp├┤sobom. ─îo v prípade termick├Żch kolektorov a FV panelov znamen├í in┼ítalova┼ą tak├ę ve─żk├ę syst├ęmy, ┼że nimi vyroben├║ energiu majite─ż ekonomicky zmysluplne vyu┼żije. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Ka┼żdé ro─Źn├ę obdobie doká┼że vyu┼żi┼ą potenci├íl Vincentky, ale zvl├í┼í┼ą jej sved─Źí leto. Kým v┬ázime po nej siahame pri n├ídchach, chr├şpkach, ang├şnach a┬ánachladnut├ş, v┬álete n├ís chr├íni pred n├ísledkami prehriatia organizmu, dehydrat├íciou, slú┼żi n├ím na doplnenie miner├ílnych sol├ş a┬áprvkov, chr├íni pred nepriazniv├Żmi n├ísledkami kl├şmy, pom├íha pri tr├íven├ş, pote┼í├ş ako s├║─Źas┼ą v├şnneho striku a┬áuvo─ż┼łuje d├Żchacie cesty. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a. s., J├ín ┼áum┼íal.

Re┼ítart turistickej sezóny sa na severovýchode Slovenska celkom vydaril. Náv┼ítevnos┼ą e┼íte nedosahuje predpandemickú ├║rove┼ł z roku 2019, ale zd├í sa, ┼że z┬ánajhor┼íieho s├║ u┼ż subjekty cestovného ruchu von. S─żubne s├║ nav┼ítevovan├ę v┼íetky m├║ze├ílne expozit├║ry v Bardejove a v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch, ktor├ę patria pod ┼áari┼ísk├ę m├║zeum v┬áBardejove. Aj n├ív┼ítevnos┼ą v┬ásamotn├Żch Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch rastie, aj ke─Ć do ├║rovne posledn├ęho predpandemick├ęho roku 2019 e┼íte trochu ch├Żba.┬á┬áInformuje o┬átom riadite─ż (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Neustále zdra┼żovanie energií v┬ákombin├ícii s┬áobmedzeniami dovozu energonosi─Źov z┬áRuska, ale aj ─Ćal┼íie faktory, spôsobili extrémny z├íujem o┬áObnovite─żn├ę zdroje energie (OZE). Predov┼íetkým obyvatelia rodinn├Żch domov sa nieko─żkon├ísobne viac zauj├şmajú o┬áto ako zn├ş┼żi┼ą ├║─Źty za plyn a┬áelektrinu. Pokia─ż ide o┬ápr├şpravu teplej vody, najlep┼í├şm rie┼íen├şm je in┼ítal├ícia slne─Źn├Żch kolektorov. Lebo slnko je zadarmo. Nemus├şte ani ─Źaka┼ą na pouk├í┼żky na podporu in┼ítal├ície zariaden├ş na OZE. Pri tak├Żch cen├ích energi├ş ak├ę s├║ ohlasovan├ę na najbli┼ż┼íie roky, sa slne─Źn├ę kolektory oplatia. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

─Äal┼íia fotogenická atrakcia pribudla na severovýchode Slovenska v┬áBardejovsk├Żch Kúpe─żoch, a.s. Oblastn├í organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov financovala sumou 14┬á930 EUR obnovu dvoch nefunk─Źn├Żch font├ín v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch. V┬ápriebehu troch mesiacov pr├íce realizovala firma LM-groupe, s.r.o., Bardejov. Kompletne pritom obnovila dve font├íny v┬áparku pred k├║pe─żn├Żm domom Al┼żbeta (Park Sisi), vr├ítane zemn├Żch pr├íc, obnovy ┼íachty, recykla─Źnej n├ídr┼że a┬átechnológie. Informuje o┬átom riadite─ż (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.


4312 Ŕlßnkov (288 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.20 sek˙nd