Media Info Servis

Odvody z dividend a podielov na zisku sú protipodnikateľské
Publikovan: tvrtok, 21.04. 2011 - 09:24:12
Vec: ZCHFP


Bratislava (21. apríla 2011) - Zavedenie sociálnych odvodov z dividend a podielov na zisku vo výške 13 percent je protipodnikateľským krokom, s ktorým Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR nesúhlasí. Spolu s odvodmi na zdravotné poistenie v navrhovanej výške   9  percent by išlo o ďalšie neprimerané dodatočné zdanenie podnikania, čo je pre väčšinu - predovšetkým  malých firiem neprijateľné a znamená návrat do časov pred  daňovou reformou.


Ďalšie odvody sú zdvojnásobením daňového zaťaženia

,,Je potrebné upozorniť, že firmy už platia 19 percentnú daň zo zisku. Zaviesť ďalšie odvody pre vlastníkov firiem v celkovej spoločnej výške 22 percent nie je vlastne ničím iným, než zdvojnásobením daňového zaťaženia. Nič na tom nemení ani fakt, že tieto odvody sa pritom majú platiť len do výšky maximálneho poistného za každý typ poistenia zvlášť. Takto konštruované dodatočné zdanenie je nielen nelogické, ale predstavuje aj nerovnosť v podnikaní, keď podnikanie s malým ziskom zdaňuje dvojnásobne v porovnaní s vysoko ziskovým“, konštatoval Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident ZCHFP SR

V odvetví chémie  a farmácie toto opatrenie postihne stovky podnikateľov

V odvetví totiž podniká celkom 1 596 firiem, z toho 97 % tvoria malé a stredné podniky. Prvýkrát by mali vlastníci firiem platiť sociálne odvody z dividend a podielov na zisku v roku 2014, kedy by mali podľa odhadu rezortu financií štátu odviesť 15,5 mil. eur.,,Je na zvážení, či táto suma stojí za zhoršenie podnikateľských podmienok na Slovensku a či čiastka nákladov na správu a výber týchto odvodov pre štát nebude v strednodobom a dlhodobom horizonte vyššia ako samotné výbery týchto odvodov. Takéto neprimerané zdaňovanie povedie k úniku kapitálu zo Slovenska, zakladaniu firiem v daňových rajoch, či k snahe obísť platenie všetkých daní optimalizáciou daňového základu. Slovensko bolo doteraz krajinou, kde sa oplatilo platiť dane. Sadzba 19 percent bola motivačná pre platenie daní, ale zdvojnásobenie zdaňovania bude daňovníkov demotivovať a mnohí môžu s podnikaním aj skončiť“, upozornil R. Karlubík. Dodal, že  výsledkom navrhovaných opatrení môže byť demotivácia investovať do nákupu akcií, v prospech napríklad investovania do nehnuteľností. Negatívne to môže ovplyvniť aj kolektívne investovanie ‑ penzijné a podielové fondy. Slovensko tak príde aj o posledné zvyšky atraktívnosti na podnikanie v regionálnom aj celoeurópskom kontexte.

Rast odvetvia problematizujú tri hlavné oblasti

,,Celková budúcnosť slovenského chemického a farmaceutického priemyslu je však aj tak krehká. Niekoľko firiem neprežilo krízu a rast odvetvia problematizujú tri hlavné oblasti – obchodovanie s emisnými kvótami (ETS), ktoré majú byť v rámci Európy spoplatnené na základe benchmarku, európska legislatíva povinnej registrácie chemických látok REACH a pripravovaný zákon o takzvaných starých environmentálnych záťažiach. K nim ešte pridali globálne hrozby nedostatku elektrickej energie v súvislosti s prehodnocovaním atómových elektrární po havárii vo Fukušime a neprimerane rastúce ceny ropy v súvislosti s politickou nestabilitou v Líbyii a ďalších arabských štátoch. Všetky tieto faktory znamenajú dodatočné finančné zaťaženie podnikania v odvetví a tým aj hrozbu pre toto odvetvie“, uzavrel R.Karlubík.

 


Zdroj: Zväz chemického a farmaceutického priemyslu

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe







Tento lnok si mete preta na webe Media Info Servis
http://www.mediainfoservis.sk

Tento lnok njdete na adrese:
http://www.mediainfoservis.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=3327