Media Info Servis

Ako sa nám žije dnes v porovnaní s rokom 1989
Publikovan: Streda, 11.11. 2009 - 23:35:12
Vec: Poštová banka


Bratislava (11. novembra 2009) - Analytický tím Poštovej banky pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie vypracoval štúdiu, v ktorej porovnáva súčasnú životnú úroveň Slovákov s revolučným rokom 1989. Štúdia prináša odpovede na otázky: „Ako rýchlo sa Slováci približujú k životnej úrovni v Európe?“, „Kedy Slováci začali reálne zarábať viac ako v roku 1989?“, „Môžu si Slováci v súčasnosti dovoliť viac luxusnejších tovarov?“ či „Na ktoré tovary musia Slováci dnes pracovať viac alebo menej ako v roku 1989?“. Záverečná časť sa zaoberá vývojom bankového sektora v posledných rokoch a prináša pohľad na to, akými bankovými klientmi sú Slováci dnes. 



Životnú úroveň únie dobiehame najrýchlejšie spomedzi krajín V4.  S ekonomickým rastom krajiny veľmi úzko súvisí rast životnej úrovne a teda kvalita života každého z nás. Za jeden z indikátorov sa pri ich meraní považuje hrubý domáci produkt na obyvateľa meraný v parite kúpnej sily. V roku 1989 dosahoval priemer HDP na obyvateľa menej ako 60 % z priemeru krajín EÚ 14 [EÚ 15 bez Luxemburska]. Za predpokladu zarátania Luxemburska, ktorého nadpriemerná životná úroveň predstavuje dlhodobo viac ako 250 % z priemeru EÚ 27, by Slovensko [ČSSR] bolo v revolučnom roku na tom ešte horšie.

Po rozdelení sme na tom boli horšie. Po rozdelení federatívnej republiky bola životná úroveň Slovákov z pohľadu tohto ukazovateľa podstatne horšia ako u českých susedov. Kým Slováci pred desiatimi rokmi dosahovali iba o niečo viac ako polovicu z priemeru dvadsaťsedemčlennej únie, tak v prípade Česka to bolo až necelých 70 %. Slováci sa však k priemeru únie približujú čoraz viac a v roku 2008 dosiahli takmer 72 % zo životnej úrovne EÚ 27.

V rámci krajín V4 sú na tom lepšie ako my iba Česi [80 % z EÚ 27]. Za nami naopak zaostávajú Maďari [63 % z EÚ 27] a ešte výraznejšie Poliaci [57 % z EÚ 27]. Slovensko si však prvenstvo v rámci V4 rozhodne zaslúži z pohľadu najrýchlejšieho približovania k európskemu priemeru. Za posledných dvanásť rokov sme si polepšili o viac ako 20 bodov, Maďari a Poliaci o cca 10 až 11 bodov a Česi len o niečo cez 7 bodov.

Kompletná verzia štúdie Poštovej banky


Zdroj: Poštová banka

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe







Tento lnok si mete preta na webe Media Info Servis
http://www.mediainfoservis.sk

Tento lnok njdete na adrese:
http://www.mediainfoservis.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1697