Na Intel ISEF si zmeria sily viac ako 1 500 študentov z 51 krajín

Publikovan: 14.05, 2009    Tma: Intel

Bratislava (14.mája 2009) - Mladí vedci z celého sveta sa zišli na pôde mestečka Reno v americkej Nevade, aby sa zúčastnili najväčšej svetovej vedeckej súťaže pre študentov, ktorí ešte nie sú na vysokej škole: Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) 2009, usporiadaného spoločnosťou Society for Science & the Public. Viac ako 1 500 študentov z 51 krajín a regiónov tu bude zdieľať nápady, prezentovať svoje originálne výskumné projekty a súťažiť o takmer 4 milióny dolárov v štipendiách a ďalších cenách.
Trojica najúspešnejších bude ocenená nadáciou štipendiom Intel Foundation v hodnote 50 000 dolárov. Stredoškolskí študenti, ktorí sa účastnia Intel ISEF sú inovátormi zajtrajška. V skutočnosti, viac ako 20% mladých vedcov prihlásených do tohto ročníka už patent vlastní, alebo v súvislosti so svojím výskumom zvažuje jeho podanie. Projekty finalistov sa púšťajú do vedeckých otázok, ktoré sa dotýkajú niektorých z najpálčivejších globálnych problémov dneška – klimatické zmeny, liečba rakoviny, alternatíve palivá, bezpečnosť na cestách, či hladomor vo svete.

Predseda správnej rady spoločnosti Intel Craig Barrett zaháji Intel ISEF 2009 na slávnostnej ceremónii, ktorá sa bude konať v Reno-Sparks Convention Center. Finalisti budú prezentovať svoje projekty verejnosti 14. mája od 9:00 do 21:00 miestneho času (študenti budú pri svojich projektoch medzi 10-14 hodinou miestneho času) v Reno-Sparks Convention Center. „Je povzbudzujúce vidieť mladé ženy a mužov, ktorí na Intel International Science and Engineering Fair prichádzajú s novátorskými riešeniami niektorých z najpálčivejších problémov sveta,“ povedal Barrett a dodal: „Od týchto mladých vedcov sa nechávam inšpirovať už od roku 1996, kedy spoločnosť Intel začala súťaž sponzorovať. Teším sa na moment, kedy uvidím ako ich inovácie v ďalších rokoch podporia globálnu ekonomiku.“

Záväzok spoločnosti Intel voči vzdelaniu samozrejme ani zďaleka nekončí pri Intel ISEF. Len za posledné desaťročie investoval Intel do skvalitnenia vzdelávania v 50 krajinách viac ako 1 miliardu dolárov a 2,5 milióna hodín času svojich zamestnancov. V októbri 2008 nadácia Intel Foundation prisľúbila spoločnosti Society for Science & the Public 10-ročnú dotáciu v hodnote 120 miliónov dolárov. Z týchto peňazí budú naďalej financované Intel Science Talent Search a Intel ISEF. Finančná podpora zahŕňa taktiež zdroje na spustenie Fellows Programu pre učiteľov a absolventského programu, ktorý má za cieľ spojiť účastníkov Intel ISEF a Intel Science Talent Search do úlohy mentorov budúcich generácií. Viac o vzdelávacom programe spoločnosti Intelu nájdete na adrese www.intel.com/education.

Society for Science & the Public je nezisková organizácia, ktorá sa venuje zapojeniu verejnosti do vedeckého výskumu a vzdelania. Spoločnosť vlastní a usporadúva ISEF od samého začiatku v roku 1950. „Tento program už 60 rokov združuje najtalentovanejších mladých vedcov z celého sveta. Intel ISEF týmto výnimočným jedincom ponúka príležitosť prezentovať úroveň a hĺbku ich výskumu, a nám dáva nádej pre budúcnosť planéty Zem, ako aj celej našej spoločnosti,“ povedala Elizabeth Marincolová, prezidentka spoločnosti Society for Science & the Public. Pre viac informácií o organizácii, jej programoch a publikáciách, navštívte www.societyforscience.org.

Finalisti Intel ISEF sú každoročne vyberaní z viac ako 550 miestnych veľtrhov a súťaží pridružených k Intel ISEF, ktoré sa konajú po celom svete. Ich projekty sú potom hodnotené na mieste viac než tisícovkou porotcov z takmer každého vedného odboru. Každý z porotcov je pritom držiteľom titulu Ph. D. Tento titul je udeľovaný osobám, ktoré v rámci svojho vysokoškolského študijného programu dokončili dostatočne kompletnú výskumnú prácu z predmetu svojho štúdia a prípadne zavŕšili niektoré ďalšie podmienky definované presnejšie študijným zvyklostiam príslušnej krajiny. Na Slovensku medzi tieto všeobecné podmienky patrí nutnosť úspešne obhájiť dizertačnú prácu (pri tejto obhajobe uchádzač obhajuje kvalitu svojho výskumu) a zložiť štátne doktorské skúšky. Nositeľmi týchto titulov sa teda stávajú absolventi doktorandského vysokoškolského štúdia, niekedy tiež nazývaného postgraduálne štúdium) alebo disponuje minimálne 6 ročnou profesijnou praxou v jednom z vedeckých oborov. Kompletný zoznam finalistov nájdete na adrese www.societyforscience.org.

Ďalej prinášame popis projektov, ktoré budú reprezentovať Slovensko: 

Meno a priezvisko prvého autora Tomáš Sabadoš

Meno a priezvisko spoluautora Michal Síkora

Názov klubu/škola Gymnázium sv. Tomáša Akvinského

Rok narodenia autora/spoluautora 1990/1989

Kategória Fyzika a astronómia

Názov projektu Tečenie magnetických kvapalín s voľným povrchom

Sumár projektu: Tečenie magnetickej kvapaliny s voľným povrchom, formovanie kvapiek a vplyv magnetického poľa (MP) na tento jav je zaujímavou a málo preskúmanou oblasťou. Práca je venovaná experimentálnemu štúdiu vytekania magnetickej kvapaliny (MK) otvorom v širšej nádobe a vplyvu MP na rozpad súvislého prúdu na kvapky. Použili sme dva druhy MK, s vodným nosičom a olejovým nosičom. Vytekajúci prúd sme zaznamenali pomocou video kamery. Sledovali sme, ako súvisí dĺžka prúdu od výtokovej rýchlosti pre vytekanie MK bez MP, v MP rovnobežnom a kolmom na prúd kvapaliny. Zistili sme, že dĺžka prúdu klesá s klesajúcou rýchlosťou približne lineárne avšak od určitej hodnoty výtokovej rýchlosti sa dĺžka prúdu takmer nemení až na koniec prudko klesá na nulu. Najvýraznejší vplyv MP sme pozorovali pri porovnávaní tečenia olejovej MK bez MP a v rovnobežnom MP. 

Meno a priezvisko prvého autora Martin Paňko

Názov klubu/škola Gymnázium Exnárova 10

Rok narodenia autora 1989

Kategória Fyzika a astronómia

Názov projektu Počítačová simulácia avaskulárneho rastu tumoru s

chirurgickou terapiou

Sumár projektu: Táto interdisciplinárna štúdia sa zaoberá navrhnutím diskrétneho matematicko-fyzikálneho modelu malígneho biologického tkaniva na celulárnej a extra celulárnej úrovni. Účelom modelu je skúmanie rastu planárneho, "in vitro" tumoru na kvantitatívnej a kvalitatívnej úrovni. Model bol algoritmizovaný do podoby počítačovej simulácie, ktorá rekonštruuje časopriestorové rozloženie dejov vyskytujúcich sa pri tumorigénéze. Vyvinutá simulácia je stochastickým celulárnym automatom a využíva Monte Carlo metódu. Technologická koncepcia simulácie dovoľuje manipuláciu s jednotlivými bunkami a umožňuje simulovanie chirurgickej terapie na tumore. V modeli sú implementované viaceré fyziologické procesy buniek a bunky sú rozlíšené do viacerých populácií. Do modelu boli zahrnuté aj kvantitatívne popisy viacerých fenoménov ovplyvňujúcich rast tumoru. Výsledky simulovania ukazujú viacvrstvovú štruktúru virtuálneho sféroidu, ktorú tvorí nekrotické jadro obklopené prstencom pokojových buniek a na periférii sa združujúce proliferujúce bunky. Simulácia poskytuje kvantitatívny fenomenologický popis časopriestorovej rastovej dynamiky avaskulárneho, planárneho tumoru. Zistenia o dynamike rastu nádoru korelujú s experimentálnymi biologickými zisteniami o exponenciálnom rastovom zákone. Z výstupných dát simulácie taktiež vyplýva, že invazívnosť tumoru závisí od citlivého vyváženia proliferačných a migračných potencií buniek. 

Intel (NASDAQ: INTC), svetový vodca v oblasti vývoja polovodičov, vyvíja technológie, produkty a iniciatívy s cieľom sústavne zlepšovať prácu a život ľudí. Ďalšie informácie o spoločnosti Intel nájdete na www.intel.com/pressroom.

Zdroj: Branislav Matliak, PR Consultants

 

Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Intel

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.05 seknd