Na EKOROKU dominoval les ako miesto zázrakov

PublikovanÚ: 29.04, 2024    TÚma: 

V┬ábudove Centra vo─żného ─Źasu (CV─î) na Ulici K. Novack├ęho v┬áPrievidzi, v ┬ápiatok 19. apríla 2024, vyvrcholil 21. ro─Źn├şk projektu EKOROK s┬áNestl├ę. Závere─Źn├í prezent├ícia a vyhodnotenie sa konali pri pr├şle┼żitosti D┼ła Zeme. Do tohtoro─Źnej t├ęmy Les - miesto z├ízrakov sa zapojilo viac ako 3000 ┼żiakov ┼ítyroch prievidzských z├íkladn├Żch a┬ádvoch z├íkladn├Żch ┼íkôl s┬ámaterskou ┼íkolou. Na vyhodnoten├ş sa zú─Źastnil z├ístupca prim├ítorky Prievidze Norbert Turanovi─Ź,┬áriadite─ż z├ívodu Nestl├ę v┬áPrievidzi Du┼ían ─Äurd├şk a ┼ípecialista pre environment├ílne z├íle┼żitosti┬á┬áNestlé Prievidza Martin Trágor.

Posilnili vedomosti a zru─Źnosti detí v oblasti ochrany pr├şrody┬áa ┼żivotného prostredia

Beáta Jela─Źi─Źov├í, vedúca oddelenia ┼íkolstva a┬á┼íkolského ├║radu, uviedla: "┼Żiaci spolu s koordin├ítormi projektu a v┬áspolupr├íci s┬ápedagogickými zamestnancami po─Źas ┼íkolsk├ęho roka 2023/2024 realizovali ─Źinnosti, ktor├ę posilnili vedomosti a zru─Źnosti detí a ┼żiakov v oblasti ochrany pr├şrody a ┼żivotn├ęho prostredia." A┬ádoplnila: "Okrem tvoriv├Żch aktiv├şt┬á vyzbierali aj 39┬á465 kg papiera, ─Źím zachránili 670┬á stromov, na recykláciu priniesli 753 kg batérií, 180 ks mobilných telefónov, 800 kg elektroodpadu a┬á100 kg pou┼żit├ęho oleja." V├Żsledky svojich aktiv├şt ┼żiaci prezentovali na webov├Żch str├ínkach ┼íkôl a┬ána webovom s├şdle Centra vo─żn├ęho ─Źasu v┬áPrievidzi. Na z├íver pripravili prezent├íciu najlep┼í├şch aktiv├şt ┼ík├┤l, ktor├í sa tentoraz pre po─Źasie konala┬á v┬ánáhradných priestoroch sídla CV─î v┬áPrievidzi a┬ánie na N├ímest├ş slobody v┬áPrievidzi.┬á

Zelené nápady pri revitaliz├ícia are├ílov ┼íkôl

Aj tento rok boli vybrané dve základn├ę ┼íkoly a jedna matersk├í ┼íkola, ktor├ę dostali finan─Źnú podporu na realiz├íciu ich projektových z├ímerov. Pl├ín revitaliz├ície a obnovy ─Źasti okolia realizovali Z┼á Ulica energetikov, ktor├í sa v┬ár├ímci projektu "Ovocn├Ż sad - zdravie pre v┼íetk├Żch" rozhodla zriadi┼ą na pozemku ┼íkoly ovocn├Ż sad, o┬áktor├Ż sa bud├║ spolu stara┼ą ┼żiaci a┬áich starí rodi─Źia, Z┼á Mari├ínska ulica realiz├íciou projektu "Zdrav├ę ┼żivotn├ę prostredie v┬á┼íkole" vytvorila environment├ílnu u─Źeb┼łu so zele┼łou a hmyz├şm hotelom a M┼á Ulica M. Mi┼ííka projektom "Hráme sa a┬ápozn├ívame svet - Envirokútik" vybudovala vyvý┼íené z├íhony, o┬áktor├ę sa bud├║ stara┼ą deti. Projekt EKOROK realizuje mesto Prievidza v┬áspolupr├íci s┬áCV─î a┬áfinan─Źnou podporou spolo─Źnosti Nestl├ę Slovensko vo v├Ż┼íke 8┬á000 EUR.

Mana┼żérka pre korporátne z├íle┼żitosti Nestl├ę Slovensko ─Żubica Novotn├í k┬áEKOROKU povedala: "Toto podujatie m├í tradi─Źn├ę a nezastupite─żn├ę miesto v kalend├íri aktivít pri pr├şle┼żitosti D┼ła Zeme. Je pr├şkladom, ┼że spr├ívne veden├í mlad├í gener├ícia si vie osvoji┼ą pozit├şvne hodnoty ochrany ┼żivotn├ęho prostredia. Z├írove┼ł zap├íja do environment├ílnych aktiv├şt i┬ásvoje okolie, ┼íkoly a┬árodiny. Ide pritom o tis├şce det├ş. Sme radi, ┼że mô┼żeme takýmto ojedinel├Żm prepojen├şm s┬ámestom a regiónom prispie┼ą ku┬á skrá┼íleniu ┼íkôl, verejných priestranstiev a┬ázv├Ż┼íeniu kvality be┼żného ┼żivota."

Primátorka mesta Prievidza Katarína Mach├í─Źkov├í k┬áEKOROKU uviedla: "Uplynulé desa┼ąro─Źia potvrdili, ┼że skvelý n├ípad spojen├Ż s┬áúspe┼ínou firmou a┬ázodpovedn├Żmi ─żu─Ćmi, ktor├Żm nie je ─żahostajn├Ż svet, v┬áktorom ┼żij├║, prin├í┼ía ovocie. Tis├şce zapojen├Żch ┼żiakov za tie roky sa pretavili do┬átis├şcov kilogramov vyzbieran├Żch druhotn├Żch surov├şn, stoviek vysaden├Żch stromov, kr├şkov a┬árastl├şn, ─Źi desiatok osaden├Żch lavi─Źiek. ─îo je pote┼íite─żn├ę e┼íte viac, tieto zmeny┬á zasiahli vedomie na┼íich detí a┬ávyrástla z┬ánich zodpovedn├í mlad├í gener├ícia, ktor├í si v├í┼żi a┬ázlep┼íuje svoj ┼żivotný priestor. V─Ćaka patr├ş v┼íetk├Żm ú─Źastn├şkom projektu a zvl├í┼í┼ą firme Nestlé za jej podporu."

Galaprogram zaujal stánkami i┬ávystúpeniami ┼íkôl

Verejnos┼ą a┬á┼żiaci ┼íkôl si mohli ro─Źný prierez ekoaktivitami zapojen├Żch Z┼á a┬áM┼á pozrie┼ą na v├Żstave fotografií s podtitulom "─îo sa nám podarilo v┬á┼íkolskom roku 2023/2024". N├ív┼ítevn├şkov zaujali i interakt├şvne hry, sú┼ąa┼że a tvorivé dielne pre ┼żiakov organizovan├ę organiz├íciami: Zelen├í ┼żupa TSK,┬á Lesy SR, ZOO Bojnice, Planéta A, SZOPK Prievidza - V─Źely v meste, Vtáky v meste, Tvoriv├í diel┼ła a┬ápohybov├ę aktivity CV─î Prievidza. Deti si pripravili aj zaujímavý kultúrny program: ekodivadielka, pesni─Źky, b├ísni─Źky a┬átanec.

Aktivity jednotlivých ┼íkôl:

┼Żiaci Z┼á s┬áM┼á, Ulica P. Dob┼íinského zmajstrovali vtá─Źie búdky, dozvedeli sa inform├ície o┬áslovenských lesoch a svetov├Żch pralesoch. Vysk├║┼íali si, ak├ę je by┼ą v─Źel├írom v─Ćaka V─Źelej akad├ęmii. Pote┼íilo ich vyst├║penie chovate─żov exotick├ęho vt├íctva priamo u nich v┬á┼íkole.

┼Żiaci Z┼á Ulica energetikov sa venovali záchrane ┬ámigrujúcich ┼żiab. Zapojili sa┬á aj do medzinárodnej sú┼ąa┼że Ekofotografia 2023, kde bol ocenený Simon Glonek.┬á

Na Z┼á s┬áM┼á Malonecpalská ulica realizovali projekt "V─Źely do ┼íkôl" s liah┼łou pre v─Źely. Diskutovali o ochrane medve─Ća hnedého, tvorili b├ísne s┬álesnou tematikou a vytvorili projekt "Stromy - ┼żiv├ę ruky zeme" o spomalení odles┼łovania. Vrcholom bol projektový de┼ł, kde prezentovali pojmovú mapu lesa, vzorkovn├şk drev├şn, zna─Źenie chodn├şkov a z├ísady spr├ívania sa v┬ápr├şrode.

Z┼á Mariánska ulica sa zapojila sa do projektu "Vy─Źisti svoju rieku" vy─Źistením ┬áokolia vodnej nádr┼że Kanianka. V projekte "Adoptuj si strom" sa po─Źas roka starali o┬ávybraný strom a┬ájeho okolie. V┬áare├íli ┼íkoly pribudli 2 nové v─Źelie dom─Źeky a ┬á┬áformikárium, kde ┼żiaci chovajú kolóniu mravcov Messor barbarus.

Na Z┼á na Rastislavovej ulici deti okrem iných aktivít realizovali projekt "Dajme ┼żivot star├Żm veciam", v rámci ktorého vyr├íbali hra─Źky, ta┼íky a┬ávrecú┼íka zo star├Żch l├ítok, recyklovali papier, vyr├íbali z┬áodpadov├ęho materi├ílu k┼Ľmidl├í pre vt├í─Źiky a┬ásvietniky.

Jednou z┬áaktivít Z┼á┬áUlica S. Chalupku bola ú─Źas┼ą na interakt├şvnej predná┼íke┬áEDUwaste┬áo┬áudr┼żate─żnej móde a┬átextilnom odpade. V┬ádiskusii sa dozvedeli, ─Źo je to┬áfast fashion,┬áslow fashion, ┬ácirkul├írna ekonomika┬áa┬áupcykl├ícia - teda┬áako nakupova┼ą a┬áspr├ívne triedi┼ą ┼íatn├şk.

Nestlé je najvä─Ź┼íím výrobcom potrav├şn a nápojov na svete. Podnik├í v 187 krajin├ích sveta, zamestn├íva viac ako 270 000 zamestnancov. Poslan├şm Nestl├ę je prin├í┼ía┼ą silu potrav├şn na zlep┼íenie ┼żivota n├ís i┬ábudúcich gener├íci├ş. Nestl├ę pon├║ka ┼íirok├ę portfólio v├Żrobkov a slu┼żieb pre ─żud├ş ako aj pre ich dom├ícich mil├í─Źikov. Ide o viac ako 2┬á000 zna─Źiek, od glob├ílnych ikon, ak├Żmi s├║ Nescaf├ę alebo Nespresso, a┼ż po┬ámiestne zna─Źky. Z├íkladom podnikania Nestl├ę je strat├ęgia rozvoja v├Ż┼żivy, zdravia a vyv├í┼żen├ęho ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu. Spolo─Źnos┼ą bola zalo┼żen├í pred 155 rokmi vo ┼ívaj─Źiarskom Vevey, kde dodnes s├şdli. V ─îesku Nestl├ę vyr├íba vo svojich z├ívodoch ZORA Olomouc a SFINX Hole┼íov cukrovinky pod zna─Źkami Orion, Kofila, Margot, BonPari, JOJO at─Ć. a┬áv┬áz├ívode Krupka chladen├ę a┬ámrazen├ę vegetari├ínske pokrmy pod zna─Źkou Garden Gourmet. Na Slovensku vyr├íba v z├ívode Carpathia Prievidza ┼íirok├Ż sortiment kulin├írskych v├Żrobkov pod zna─Źkami Maggi a Carpathia. Viac na www.nestle.sk.┬á


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.06 sek˙nd