V Bardejove bol spomienkov├Ż koncert na Johna Lennona

PublikovanÚ: 17.12, 2022    TÚma: 

Po trojro─Źnej prestávke spôsobenej proticovidovými opatreniami sa v┬átomto roku opä┼ą uskuto─Źnil tradi─Źn├Ż spomienkov├Ż koncert na Johna Lennona. Koncert sa konal vo┬á┼ítvrtok 8.decembra v┬ácentre Bardejova. Informoval o tom aktivista a┬áorganizátor akcie Pavol Zajac.┬áUli─Źka Johna Lennona v┬áBardejove nie je oficiálnou ulicou, ale┬á┬ámedzi fanú┼íikmi Beatles vyvoláva obrovský z├íujem a┬ánad┼íenie. Stali sa predmetom z├íujmu turizmu a┬ájednou z┬áatrakcií Bardejova. Uli─Źka Johna Lennona, pri─żahl├Ż par─Ź├şk a┬ádom v┬ácentre Bardejova, za bazilikou sv. Eg├şdia, s├║ dielom miestneho fan├║┼íika Beatles Pavla Zajaca. Na fas├íde jeho rodinného domu s├║ trojrozmern├ę grafiky a kovan├ę umeleck├ę diela. V suter├ęne domu je gal├ęria venovan├í Beatles a┬áJohnovi Lennonovi. Ka┼żdoro─Źne sa tu pri pr├şle┼żitosti Lennonovej tragickej smrti stret├ívaj├║ v┬áneform├ílnej atmosf├ęre┬á┬ájeho obdivovatelia, aby mu vzdali hold. Atmosféra spomienky je výnimo─Źná a┬áneopakovate─żn├í. Za─Źiatky par─Źíku siahajú do socializmu, ke─Ć tak├ęto iniciat├şvy boli pre vtedaj┼í├ş re┼żim ne┼żiad├║ce.

Takmer pútnické miesto

"Od Lennonovej smrti uplynie 42 rokov a┬áspomienkové koncerty sa konajú v┬áBardejove vy┼íe 15 rokov. Najkrat┼íia ulica a┬ánajmen┼íí park s├║ stále iba neofici├ílnymi, ale maj├║ atmosf├ęru výnimo─Źnosti. V┬ápar─Ź├şku s├║ kamene s┬án├ízvami najzn├ímej┼í├şch albumov a┬ámenami ─Źlenov kapely. Rovnako origin├ílny je aj dom Pavla Zajaca, ktor├Ż zdobia tematick├ę fas├ídne plastiky a┬ágrafiky ─Źlenov Beatles. Z├ípadn├║ fas├ídu domu zdob├ş kovan├Ż notov├Ż part dvoch zn├ímych piesn├ş skupiny. Na fas├íde je aj kovov├Ż triptych a reli├ęfny portr├ęt Jonna Lennona a Yoko Ono. V suter├ęne domu je gal├ęria. Uli─Źku vyh─żad├ívaj├║ okrem Slov├íkov hlavne Poliaci a┬á─îesi." informuje┬áVýkonn├Ż riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek

┬áUnikátny severovýchod Slovenska

Severovýchod Slovenska poskytuje mo┼żnosti na turistiku a┬árekreáciu aké sa inde len tak na jednom mieste nen├íjdu. Unik├ítne dedi─Źstvo UNESCO v┬áBardejove so zachovan├Żm historick├Żm jadrom, opevnením, ba┼ítami, ┼żidovskou synagógou, svetozn├íme Bardejovsk├ę Kúpele, ktor├ę nav┼ít├şvili mnoh├ę pomazan├ę hlavy na ─Źele s┬ácis├írovnou Sisi, i pamiatky na druh├║ a prv├║ svetov├║ vojnu v┬áokol├ş Svidn├şka a┬ána Dukle, s├║ l├íkadlami prvej kateg├│rie. Na svoje si tu pr├şdu tak priaznivci masovej ─żudovej z├íbavy pri Bardejovskom jarmoku, ako i priaznivci Johna Lennona a┬áBeatles pri spomienkov├Żch koncertoch na Johna Lennona. Pote┼í├ş aj slu┼ín├í sie┼ą singletrackov v┬áokol├ş Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, v┬ázime vhodn├í i┬ána be┼żky.

Bardejov-mesto UNESCO

Najstar┼íia písomná zmienka o Bardejove poch├ídza z roku 1241. K┬ájeho najcennej┼í├şm pokladom patr├ş historické jadro - unik├ítne zachovalý urbanistick├Ż komplex rozvinut├ęho stredovek├ęho mesta, Radni─Źn├ę n├ímestie s n├ídhern├Żmi gotick├Żmi me┼ítianskymi domami, bazilikou sv. Eg├şdia a b├Żvalou mestskou radnicou - prvou renesan─Źnou stavbou na územ├ş Slovenska. V s├║─Źasnosti je v nej expoz├şcia ┼áari┼ísk├ęho m├║zea. V bl├şzkosti mestsk├ęho centra stoj├ş jedin├Ż ─Źiasto─Źne zachovan├Ż s├║bor b├Żval├Żch ┼żidovsk├Żch k├║pe─żov a synagóga, pozostatok ─Źasti mesta z konca 18. storo─Źia. V centre Bardejova na Radni─Źnom n├ímest├ş je fotogenick├Żm hitom socha kata. Turistov tento rok pote┼íil i prenosn├Ż n├ípis BARDEJOV (vysok├Ż 2,185 m,┬á v├Ż┼íka p├şsmen je 1,909 m,┬á┼í├şrka n├ípisu je 9,75 m), pri ktorom sa mô┼żu fotografova┼ą.

Atraktívna vojenská história

Medzi najfotografovanej┼íie lokality regiónu patrí Údolie smrti, kde je medzi obcami Kapi┼íová, Kru┼żlov├í a Ni┼żn├í P├şsan├í tankov├í technika zn├ízor┼łujúca tankov├║ rotu v ├║toku. Pamätn├şk na Dukle pripom├şna Karpatsko-dukliansku vojensk├║ oper├íciu z┬ájesene 1944. V are├íli pr├şrodného m├║zea ako aj okolo cesty do Svidn├şka je rozmiestnených 55 kusov rozli─Źnej ┼ąa┼żkej bojovej techniky. Pre deti je ve─żmi l├íkav├ę, ┼że sa mô┼żu dot├Żka┼ą a┬ádokonca liez┼ą po vojenskej technike. Vojensk├ę historick├ę m├║zeum Pie┼í┼ąany (www.vhu.sk), prevádzkuje Centr├ílnu expozíciu Múzejného oddelenia VHM vo Svidn├şku a Vyhliadkov├║ ve┼żu na Dukle v katastri obce Vy┼íný Kom├írnik. Priamo vo Svidn├şku l├íka od decembra minul├ęho roka vyhliadka s┬á├║tul┼łou, ktor├║ uviedli do prev├ídzky nad b├Żval├Żm vlekom. Nov├í rozh─żad┼ła pribudla tie┼ż v decembri 2021 v Údol├ş smrti, ne─Ćaleko dedinky Kru┼żlov├í v┬áokrese Svidn├şk.┬áNajlep┼íie z├íbery zo Svidn├şka s├║ z┬áPamätn├şka sov. hrdinov vo Svidn├şku, na sochu gen. Svobodu v┬ácentre mesta, na skanzen a┬átie┼ż letisko.

Lákav├í pe┼íia turistika

Nádherné prírodn├ę scen├ęrie poskytujú v okol├ş Bardejova pohoria ─îergov, Busov, vrchy Stebn├şcka Magura a ┼Żobr├ík, Kr├í─żova stud┼ła. Ob─ż├║benými turistick├Żmi cie─żmi s├║ aj obce Gaboltov a┬áCige─żka, Lesn├şcky n├íu─Źn├Ż chodn├şk ─îIERNA MLÁKA v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch a Skanzen - M├║zeum ─żudovej architekt├║ry a Hrad Zborov. Okolie Dukly a┬áSvidn├şka m├í mnoho vrchov a┬ápohor├ş vhodn├Żch na turistiku. K┬áob─ż├║ben├Żm┬á patr├ş ─îierna hora s┬ározh─żad┼łou a┬áalt├ínkom, pod n├şm sa nach├ídza pamätn├şk obetiam┬áprvej svetovej vojny. V┬áblízkych dedinách┬áKurimka,┬áCernina,┬áMlynárovce┬áa┬áSvidník sú vojenské cintoríny. K najnav┼ítevovanej┼í├şm patr├ş Lesopark Dukla vo Svidn├şku, vrchy Stavok a Rohu─ża.

Drevené kostoly lákajú v okrese Bardejov:┬áHervartov, Tro─Źany, Kriv├ę, Ko┼żany, Lukov, Fri─Źka, Jedlinka, Mikul├í┼íov├í, Zboj. V okrese Svidník: kostol├şk v skanzene Svidn├şk, ─Ćalej Potoky, ┼áemetkovce, Miro─ża, Krajn├ę┬á─îierno,┬áLadomirova a┬áBodru┼żal, Pr├şkra, Dobroslava, Ni┼żný Kom├írnik, Vy┼ín├Ż Kom├írnik, Medvedie, Hunkovce.

Viac je na: www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finan─Źnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.┬á ┬á


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.06 sek˙nd