M-House ponúka riešenia proti prehrievaniu domu v horúčavách

Publikovan: 28.08, 2016    Tma: 

Leto je v plnom prúde a s ním aj horúčavy, ktoré sú pre niekoho doslova neznesiteľné. Trápi vás teplo a máte pocit, že si doma ani neoddýchnete a zvažujete, ako sa ochladiť? Väčšine ľudí príde na um klimatizačná jednotka, čo však nie je jediný spôsob, ako urobiť vaše bývanie príjemným počas letných mesiacov. Nehovoriac o nie príliš priaznivom účinku klimatizácie na zdravie. Najlepšie je na to myslieť už pri stavbe domu a použiť vhodné izolácie. Ak už ale máte dom postavený, existuje ešte niekoľko riešení, ako sa vyhnúť klimatizácii.

Pomoc v boji s teplom

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako postupovať pri stavbe či zatepľovaní, ktoré vám pomôžu v boji s teplom v budúcnosti. Riaditeľ spoločnosti M - House, s. r. o., Ing. Michal Miklošovič, k tomu hovorí: "Hlavným dôvodom, prečo sa rodinné domy prehrievajú je chyba či už v projekte alebo realizácii. V súčasnosti sa investori nepozerajú na kvalitu, ale na cenu stavby a z toho dôvodu sú projektanti tlačení do používania čo najlacnejších ľahkých izolačných materiálov. Pri ľahkých minerálnych a fúkaných PUR izoláciách však neplatí zásada - čím väčšia hrúbka izolácie, tým lepšia tepelná ochrana interiéru v lete. Steny a strechy s použitím týchto ľahkých izolačných materiálov nemajú dostatočnú tepelnú kapacitu, aby dokázali zabrániť prehriatiu konštrukcie. Ľudia to najčastejšie pocítia v podkrovných priestoroch, keď ani večer nedokážu naakumulované teplo vyvetrať. V našich stavbách používame drevovláknité izolácie Steico Tepore, ktoré vďaka svojej objemovej hmotnosti a mernej tepelnej kapacite dokážu niekoľkonásobne lepšie odolávať vonkajším horúčavám a potláčajú prehrievanie interiéru (vysoká merná tepelná kapacita je akumulačná schopnosť, ktorá zabraňuje letnému prehrievaniu.) K týmto izoláciám patrí aj nadkrokvová izolácia Steico, ktorá má niekoľkonásobne vyššiu objemovú hmotnosť (230 až 270 kg na m3) ako ako minerálne izolácie."

Ďalej upozorňuje na to, že pri použití ľahkých izolácii, ako napr. sklená vata, ktorá má fázový posun v priemere cca 6 hodín, sa v letných mesiacoch konštrukcia zohreje a sála teplo do interiéru už po šiestich hodinách. Teda v čase, keď je vonku najväčšie teplo. V prípade použitia drevovláknitých izolácií, ako je napr. Steico, kde je fázový posun v priemere cca 16 hodín, sa konštrukcia zohreje v čase, keď slnko už zapadá a naakumulované teplo vracia naspäť do exteriéru. Drevovláknité izolácie zabezpečujú príjemnú klímu v interiéri a tepelnú pohodu v letných mesiacoc

Najúčinnejším riešením proti prehrievaniu cez sklenené plochy je použitie exteriérových žalúzií

"Ak už dom máte postavený a tiež ste prepadli trendu súčasnosti, akým je používanie veľkých presklených plôch orientovaných na juh, dá sa pomôcť aj tu. Tieto plochy na jednej strane umožňujú krásne spojenie interiéru s exteriérom a oddychovou zónou, na druhej strane však bez tienenia v letných mesiacoch vytvárajú obrovské radiátory, ktoré zohrievajú vašu domácnosť. Skoro 50 percent tepla, ktoré zvyšuje teplotu v interiéri, prechádza cez nezatienené okná. Cez 1 m2 nezatienenej plochy okna na južnej strane získame približne 500 W tepelnej energie, ktorú je v prípade horúcich dní potrebné z domu odvádzať. Najúčinnejším riešením proti prehrievaniu cez sklenené plochy je použitie exteriérových žalúzií, ktoré zabraňujú slnečným lúčom dopadať na zasklenie. V projektovej dokumentácii je tiež možné navrhnúť presahy striech alebo tieniace konštrukcie. Pri správnom návrhu v zimnom období, keď je slnko nízko budú slnečné lúče interiér zohrievať, ale naopak v lete, keď je slnko vysoko, nedopadá na presklené plochy. Pomôcť taktiež môže výsadba zelene / stromov, ktoré čiastočne tienia presklené plochy, ako aj ostatné konštrukcie," vysvetľuje M. Miklošovič.

Upresňuje, že na ochranu pred horúčavami v letných mesiacoch okrem nie práve najzdravšej klimatizácie, existuje ešte aj možnosť chladenia tepelným čerpadlom. Investícia do tepelného čerpadla je samozrejme vyššia, ale návratnosť tejto investície sa zrýchľuje v prípade, že tepelným čerpadlom v zimnom období vykurujete a zohrievate teplú vodu a naopak v letných mesiacoch chladíte. Ušetríte tak aj na mesačných nákladoch a získate príjemný komfort vnútorného prostredia. Tepelné čerpadlo zabezpečuje dva spôsoby chladenia. Prvý je pomocou Fan coil jednotiek - je to jednotka, ktorá vyzerá ako klimatizačná, napojená však je na tepelné čerpadlo. Druhý je cez rozvody podlahového (alebo stenového, či stropného) "vykurovania"  do systému sa vháňa studená voda, ktorá odoberá z priestoru teplotu. V tomto prípade je veľmi dôležitá regulácia systému. Príliš chladná voda v systéme by mohla spôsobovať kondenzáciu na povrchu potrubia.

Možností, ako sa chrániť pred horúčavami je teda viac a môžete sa sami rozhodnúť, ktorú z nich využijete. Treba si však uvedomiť, že na prehrievanie interiéru treba myslieť už v štádiu návrhu vášho vysnívaného domova. To je práve najvhodnejší čas kedy sa vieme vyhnúť najčastejším chybám spôsobujúcim neznesiteľné teplo, ktoré vám nedá spávať.

M - House, s. r. o., pôsobí na trhu 7 rokov. Zameriava sa na výstavbu pasívnych drevodomov na slovenskom trhu, ale má zrealizované drevostavby aj v Rakúsku. Zamestnanci firmy sú držiteľmi medzinárodného certifikátu Passive House Designer vydávaného na Slovensku pod hlavičkou IEPD. Klientom firma ponúka výstavbu pasívnych a nízkoenergetických domov v rôznych štádiách výstavby: od hrubých stavieb až po stavby na kľúč, kde sa pristupuje individuálne k požiadavkám klienta. Dbá pritom na kvalitnú prípravu projektov, aby priebeh výstavby bol pre klienta maximálne komfortný. Zabezpečuje aj projekčné práce a kompletný inžiniering s vybavením stavebného povolenia. Firma M - House s. r. o., ponúka všetkým priaznivcom kvalitného a zdravého bývania v drevostavbách svoje služby od poradenstva až po realizáciu. Na Hraničnej ulici 18 v Bratislave má aj prezentačnú miestnosť.

 

Ďalšie informácie sú na: www.mhouse.sk,

Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.06 seknd