V recyklácii prenosných akumulátorov a batérií máme svetové prvenstvo

Publikovan: 18.07, 2011    Tma: Recyklačný fond

Bratislava (18.júla 2011) - Priebeh budovania zberových, prepravných a spracovateľských kapacít opotrebovaných olovených batérií a akumulátorov je v súčasnosti na Slovensku zabezpečený na  zhodnotenie 100 % všetkých, na odpadovom trhu ponúknutých opotrebovaných batérií a akumulátorov. Úroveň zhodnocovania olovených opotrebovaných batérií a akumulátorov je v SR dostatočná.

Základom zhodnotenia batérií je metalurgické spracovanie železných a neželezných kovov

Nikel - kadmiové opotrebované batérie a akumulátory sa zbierajú cca na 75 %, pri recyklačnej efektivite 80 %, využíva a spracováva sa aj elektrolyt. Úrava opotrebovaných nikel - kadmiových akumulátorov pred ich metalurgickým spracovaním sa vykonáva fyzikálno - separačným spôsobom. Nikel - kadmiové akumulátory sú vhodnou vstupnou surovinou na zhodnotenie. Základom zhodnotenia týchto batérií je metalurgické spracovanie železných a neželezných kovov a opätovné využitie elektrolytu na čistenie súčastí strojných zariadení. Na území Slovenskej republiky sa odhaduje ročný výskyt niklovo - kadmiových batérií do 200 ton. Zhodnocovanie nikel - kadmiových batérií a akumulátorov na Slovensku vykonáva závod ŽOS EKO, s. r. o., Vrútky. 

Hg batérie sa zbierajú a zhodnocujú s ročnou kapacitou okolo 1,5 tony v Banskej Bystrici vo firme Elektro Recycling, s. r. o., kde bola  podporená z Recyklačného fondu technológia zhodnocovania nebezpečných odpadov s obsahom ortuti – svetelné zdroje, batérie a akumulátory a elektroodpad s obsahom ortuti.  

Na Slovensku má zber olovených batérií svoju tradíciu a v súčasnosti aj vysokú efektivitu. Vo firme MACH TRADE, spol. s r. o., Sereď je prevádzkované zariadenie na zhodnocovanie olovených batérií s vysokou účinnosťou. Firma je oprávnená a aj vykonáva zhodnotenie opotrebovaných olovených akumulátorov a ostatných olovených odpadov. V súčasnom období zhodnocuje 100 % vyzbieraných a odoslaných odpadov. Kapacitné možnosti spracovania sú vyššie ako výskyt olovených odpadov v SR. Predpokladá sa však, že technický rozvoj zvýši výskyt týchto odpadov aj na Slovensku. Za rok 2010 spracovala spoločnosť MACH TRADE, spol. s r. o. takmer 6 000 ton batérií a akumulátorov. Firma vlastní technológiu od spoločnosti ENGITEC Technologies, ktorá je svetovo uznávanou technológiou BAT systému. 

Zlepšili ekologické podmienky pre ovzdušie

Konateľ  spoločnosti MACH TRADE, spol. s r. o. Štefan Machalík k tomu uviedol: „V oblasti recyklácie olovených batérií sme tento rok ukončili technologickú časť odsírenia. Uvedená technológia zabezpečuje odsírenie spracovávanej pasty ešte pred pyrometalurgickým procesom. Hlavným prínosom je kvalita strusky, ktorá sa z rozpustnej formy dostáva do nerozpustnej. Zároveň sa zlepšili ekologické podmienky pre ovzdušie.

Technológia je na tak vysokej úrovni, že vyrábame síran sodný v kvalite, ktorý je možné použiť ako prídavok do krmiva pre zvieratá. Celá výroba sa deje v uzavretom systéme, ktorý garantuje čistotu produktu a zaručuje jeho kvalitu“. 

Riaditeľ  Recyklačného fondu Ján Líška k problematike poznamenal: ,,Sektor opotrebovaných batérií a akumulátorov Recyklačného fondu podporil sumou 2,148 mil. EUR rôzne ďalšie projekty. Cieľom v tejto oblasti však naďalej ostáva zvýšenie materiálového zhodnotenia  použitých prenosných batérií a akumulátorov. Tieto sú nebezpečným odpadom, a preto nesmú skončiť v komunálnom odpade a na skládkach. Obsahujú olovo, ortuť, kadmium, či kyselinu sírovú a môžu kontaminovať vodu a pôdu. Viaceré z nich sú karcinogénne“.

Poukázal aj na to, že na Slovensku sa ročne vyradí cca 6 000 ton starých autobatérií a priemyselných batérií. I vďaka podpore Recyklačného fondu vznikli prevádzky, ktoré staré autobatérie zbierajú, zvážajú a spracúvajú. Do zberu sa zapájajú aj obce, v ktorých môžu obyvatelia, dokonca za príspevok od recyklátora, v určenom čase odovzdať do pristavených špeciálnych kontajnerov staré autobatérie. Firma AKU - TRANS spol. s r. o., Nitra sa vypracovala na najväčšiu firmu zabezpečujúcu zber a dopravu opotrebovaných akumulátorov a batérií od pôvodcov do recyklačného závodu v Seredi.  
Rezervy sú ešte v zbere prenosných batérií a akumulátorov. Problémom v rámci Európy je stále spracovanie použitých prenosných batérií a akumulátorov. Z 240 000 ton prenosných batérií uvádzaných ročne v Európe na trh je zhodnocovaných len 13 %. Podľa záväzných smerníc by sa malo do roku 2012 zrecyklovať 25 % a do roku 2016 až 45 % opotrebovaných monočlánkov. V zmysle platnej legislatívy môžu občania odovzdávať tieto opotrebované batérie bezplatne na ktoromkoľvek predajnom mieste a to bez toho, aby boli povinní kúpiť si nový tovar. Na Slovensku sa odhadom dostávalo donedávna ročne do odpadu cca 1 200 až 1 400 ton opotrebovaných prenosných batérií a chýbal komplexný systém zberu. Potom sa však v mnohých školách rozbehol projekt zberu Baterky na správnom mieste. Školy dostali od recyklátorov špeciálne kontajnery, do ktorých zbierajú opotrebované prenosné batérie. Vytvára sa tak žiadúce environmentálne povedomie u mladých ľudí. 

Sľubne rozbehol aj systém zberu a recyklácie ostatných použitých batérií a akumulátorov

Podľa  údajov združenia REBAT sa v roku 2009 sľubne rozbehol aj systém zberu a recyklácie ostatných použitých batérií a akumulátorov. V súčasnosti je už vytvorených viac ako 16 000 zberných miest na viac ako 900 školách a predajných miestach, napríklad v reťazcoch Jednota, IKEA, Kaufland a ďalších. Spätný odber začali realizovať firmy Varta, Emos, Energizer, atď. Prispela k tomu novela zákona o batériách a akumulátoroch. Len za posledný štvrťrok roku 2009 sa na Slovensku vyzbieralo a vo firme MACH TRADE, spol. s r. o., Sereď zhodnotilo viac ako 80 ton prenosných batérií a akumulátorov a za rok 2010 firma vyzbierala viac ako 559 t, čo je 46 % z celkového množstva dovezených prenosných batérií do SR. Niektorí dovozcovia si však neplnia povinnosť dodať materiálové listy pre potreby recyklátorov a mnohí predajcovia zatiaľ ani nevytvorili odberné miesta.  

Spoločnosť  INSA, s. r. o. ako stopercentná dcérska spoločnosť MACH TRADE, spol. s r. o., spustila v tomto roku sofistikované zariadenie na separáciu a zhodnotenie prenosných akumulátorov a batérií. Uvedená technológia získala na medzinárodnej konferencii TOP 2011 cenu za environmentálnu technológiu.

,,Zariadenie je prvým a jediným takýmto zariadením na svete. Batérie sú  automaticky triedené, podľa druhu základného prvku, na základe röntgenového snímania. Odštartovanie nového druhu technológie je vážnym krokom k recyklácii prenosných batérií a akumulátorov nielen v celej Európe, ale celosvetovo. Doteraz sa totiž používali na celom svete tzv. brutálne metódy recyklácie, a to práve preto, že sa malé batérie ťažko triedili a ešte aj s vysokou chybou triedenia, čo prakticky znehodnocovalo výsledné produkty. Nový druh separácie problém vyriešil, keďže separuje na základe vnútornej stavby batérie, teda sa nemýli a nepotrebuje žiadne označenie. Je to skutočne revolúcia a obrat, po ktorom môže nastať tzv. sofistikovaná recyklácia, keď sa technológovia môžu sústrediť na spracovanie konkrétneho druhu batérií po získaní väčšieho množstva jedného druhu“, vysvetlil Š. Machalík. 

Pri problematike zberu malých batérií poukázal na zber malých batérií na školách a na to, že na konci tohto školského roka bola ukončená súťaž v kreslení na tému: „Prečo baterky nepatria do koša?“, ktorú organizovala spoločnosť INSA, s. r. o. ,,Pod záštitou ministra životného prostredia na súťaž v kreslení nadväzuje ďalšia súťaž, ktorá sa naplno začne v septembri 2011 s názvom „Baterky na správnom mieste“, ktorej cieľom je vyzbieranie čo najväčšieho množstva batérií. Súťaž je zameraná na všetky základné a stredné školy. Výhru získa škola, ktorá nazbiera najväčšie množstvo batérií. Súťaž bude trvať celý školský rok. Pre žiakov, ako aj pre samotné školy je pripravených množstvo hodnotných výhier (výlet – škola v prírode, projektory a mnohé iné...). Na rozdiel od predchádzajúceho ročníka sa zapojili aj dovozcovia malých batérií, ako napr. Emos, Energizer, Varta a ďalší“, uzavrel Š. Machalík.


Zdroj: Recyklačný fond

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Svisiace odkazy

· Viac o Recyklačný fond


Najtanej lnok na tmu Recyklačný fond:
V Senici vlani zhodnotili 5200 ton PET fliaš

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Recyklačný fond

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.05 seknd