Vlani sa s podporou RF spracovalo 17 000 ton elektroodpadov

Publikovan: 04.05, 2011    Tma: Recyklačný fond

Banská Bystrica (4. mája 2011) - Za rok 2010 bolo na Slovensku s podporou Recyklačného fondu vyzbieraných a zhodnotených cca 17 000 ton elektroodpadu. V rámci celého Slovenska doteraz za roky 2002 – 2010  Recyklačný fond podporil rozšírenie zberu a zhodnotenia elektroodpadov sumou 8,9 mil. EUR. Z toho v rámci jednokomoditných projektov poskytol 8,07 mil. EUR a pri  viackomoditných, realizovaných hlavne v mestách a obciach, ďalších 950 422 EUR. Spolufinancovaním takto zameraných projektov prispel k tomu, že zvýšenie podielu spracovaných elektrozariadení (EZ) za roky existencie fondu dosiahlo približne trojnásobok. Informoval o tom Martin Boška, vedúci skupiny sektorov elektroniky Recyklačného fondu. 

Zameranie na aplikácie nových technológií zhodnocovania 

,,Slovensko má v súčasnosti vybudované dostatočné kapacity na recykláciu elektroodpadu. Fond však bude prispievať aj ďalej na modernizáciu zariadení, pretože technický vývoj ide dopredu. Sektor elektrozariadení Recyklačného fondu naďalej pokračuje v tendencii zamerania na aplikácie nových technológií zhodnocovania odpadov z elektrozariadení vyzbieraných v mestách a obciach. Celková suma schválená zo sektora na podporu 9 projektov (z toho jeden jednokomoditný) v roku 2010 dosiahla výšku 98,24 tis. EUR a prostriedky vyplatené sú v sume 100,32 tis. EUR“, konštatoval M.Boška. 

 Dodal, že aj zber elektroodpadu na Slovensku je v súčasnosti na dobrej úrovni. Ešte v roku 2005 sa vyzbieralo v priemere na jedného obyvateľa len 0,66 kg elektroodpadu, v roku 2006 to bolo už 1,5 kg. V roku 2009 sa presiahla hranica 4 kg ročne, čím SR dosiahla cieľ stanovený EU. Majitelia starých elektrozariadení ich môžu odovzdávať pri pojazdnom zbere v dni určené samosprávou, alebo bezplatne na zberných dvoroch. Druhou možnosťou je odovzdať ich v predajniach pri kúpe nového spotrebiča. Predajne majú túto povinnosť zo zákona. V škandinávskych krajinách dokážu takto vyseparovať až pätnásť kilogramov elektroodpadu na obyvateľa, vo Švajčiarsku štrnásť kilogramov.  

V oblasti elektrozariadení a elektroodpadu sa pripravuje nová legislatíva

"Aj v tejto oblasti sa bude Recyklačný fond zameriavať predovšetkým na zintenzívnenie podpory separovaného zberu. V súčinnosti s obchodnými organizáciami bude vyhľadávať a podporovať projekty verejného a  súkromného sektora na dobudovanie celoplošného systému oddeleného zberu a spätného odberu elektro-výrobkov po skončení ich životnosti. Musí sa doriešiť aj elektronické spracovanie hlásení predkladaných Recyklačnému fondu o výrobe a dovoze elektrozariadení v členení podľa kategórií, tak aby ho bolo možné štatisticky spracovať. Ďalej sa fond zameria na vyhľadávanie a podporu projektov s novými technológiami a modernizáciu technologických kapacít na zber, separáciu a zhodnocovanie elektroodpadu v zmysle legislatívy EÚ, finančne bude podporovať projekty zamerané na budovanie infraštruktúry samospráv v oblasti zberu a s dôrazom na školy propagovať základné zámery ekologického nakladania s elektroodpadom. K tomu však musí nájsť cesty na zvýšenie príjmov sektora elektrozariadení Recyklačného fondu“, uzavrel M.Boška. 

Medzi najvýznamnejšie firmy, ktoré dotáciami podporil Recyklačný fond patrí ELEKTRO RECYCLING, s. r. o., Banská Bystrica, ktorá vybudovala v Slovenskej Ľupči najvýznamnejšie stredisko na recykláciu elektroodpadov, starých chladničiek  a mrazničiek, svetelných zdrojov a plastov z elektroodpadu na Slovensku, s vlaňajšou kapacitou zhodnotenia cca 17 000 ton odpadov. Spolu dostal ELEKTRO RECYCLING, s. r. o. z Recyklačného fondu od roku 2003 doteraz 6 dotácií v celkovej výške 6,158 milióna EUR. Ďalšou významnou firmou podporenou Recyklačným fondom je ARGUSS, s. r. o., Bratislava.

V Slovenskej Ľupči spracovali 50 000 ton elektrozariadení

Linka na spracovanie elektroodpadov firmy ELEKTRO RECYCLING, s. r. o., Banská Bystrica zhodnotila v Slovenskej Ľupči od svojho spustenia do prevádzky v roku 2004 až doteraz 50 000 ton opotrebovaných elektrozariadení a 550 000 kusov domácich a nedomácich chladiacich zariadení. Ich ekologickým zhodnotením sa tak získavajú cenné druhotné suroviny - oceľ, hliník, meď, sklo, plasty PUR pena, CFC a olej. U chladiacich zariadení je miera materiálového zhodnotenia minimálne 98% a u ostatných elektrozariadení je viac ako 85%. Informoval o tom Ing. Jozef Vašina, konateľ spoločnosti ELEKTRO RECYCLING, s. r. o.

,,S pomocou zdrojov z EU, z rozpočtu SR i šiestich dotácií z Recyklačného fondu v celkovej výške 6,158 mil. EUR, sa podarilo ELEKTRO RECYCLINGU vybudovať v Slovenskej Ľupči najvýznamnejšie stredisko na recykláciu elektrodpadov, starých chladničiek  a mrazničiek a svetelných zdrojov na Slovensku. Priemerný vek vyzbieraných chladničiek je až 25 rokov a ich priemerná hmotnosť je cca 50 kg. Pritom chladničky vyrobené pred rokom 1996 obsahujú nebezpečné freóny, poškodzujúce ozónovú vrstvu Zeme. Výrobcovia, dovozcovia a držitelia týchto zariadení si neuvedomujú závažnosť obsahu nebezpečných látok v týchto odpadoch. Na Slovensku naďalej pretrváva veľmi slabá disciplína držiteľov takýchto odpadov v priemysle a službách“, konštatoval J.Vašina. 

V Slovenskej Ľupči spracovali vlani  18 000 ton odpadov

Ďalej poukázal na to, že vlani v Slovenskej Ľupči spracovali  18 000 ton odpadov a do konca tohto roku by to malo byť cca 20 000 ton odpadov. Firma disponuje technologickými zariadeniami na zhodnocovanie elektrozariadení na úrovni BAT technológií, ktoré spĺňajú všetky kritériá EÚ a definované podmienky spracovania i minimálne hodnoty miery zhodnotenia. Svojou úrovňou sa zaraďujú k absolútnej európskej špičke. Ročná kapacita zariadenia na zhodnocovanie chladničiek a mrazničiek je 160 000 kusov pri dvojzmennej prevádzke a svetelných zdrojov s obsahom ortuti asi  
4 milióny žiariviek a výbojok. Žiarivky dokáže zhodnotiť až na takmer 100 %.
 

,,Od konca roka 2004 pracuje v Slovenskej Ľupči linka na spracovanie elektroodpadov kategórie „O“ ostatný odpad (nie nebezpečný), k čomu treba priradiť aj špeciálne zariadenie na recykláciu katódových trubíc- zobrazovacích zariadení (TV a PC monitory). Maximálna kapacita tohto zariadenia je až   14 000 ton zhodnotených elektrických a elektronických odpadov ročne. Pochádza od nemeckej firmy Retec. Táto linka a zároveň aj technológia bola prvá tohto druhu vo východnej Európe a spĺňa všetky prísne kritériá BAT“, konštatoval J. Vašina.  

Dodal, že doterajšie dotácie z Recyklačného fondu smerovali okrem spomínanej linky aj na  systém na recykláciu elektronického odpadu, na dobudovanie komplexného systému recyklácie elektronického odpadu, na komplexný systém realizácie zberu a zhodnocovania odpadu z elektrických a elektronických zariadení (EEZ) z domácností na území Slovenska či na technológiu zhodnocovania nebezpečných odpadov s obsahom ortuti a na zvýšenie účinnosti materiálového zhodnocovacieho procesu spracovania odpadu z vyradených elektrických a elektronických zariadení.  

Spoločnosť zabezpečuje zber dvomi formami

,,Spoločnosť ELEKTRO RECYCLING, s. r. o. momentálne spracováva, zbiera a prepravuje všetky druhy elektroodpadov vymenovaných vo vyhláške MŽP SR č. 315/2010 Z. z. o nakladaní s elektrozariadeniami a elektroodpadom. V súčasnosti zabezpečuje zber dvomi formami, a to buď priamy zber z obcí a miest, alebo prostredníctvom zberných externých spoločností vlastniacich súhlas na oddelený zber v súlade s platnou legislatívou. Napriek tomu, že európsky parlament vo svojom nariadení a následne aj SR vo svojom zákone uvádza zoznam elektrozariadení podľa kategórií, neznamená to, že tieto elektrozariadenia v systéme zberu svojich vyradení, sa nachádzajú v rovnomernej štruktúre. Skutočný ,,zberný kôš“, ak to tak môžeme nazvať, pri ľudovom zbere predstavuje približne: 45 % váhovej hmotnosti starých TV a PC monitorov, 25 % chladiacich a mraziacich zariadení, 20 % veľké a malé domáce spotrebiče a 10% ostatná elektronika a svetelné zdroje. Najväčší problém samotného zberu je, že mnohé vyradené elektrozariadenia sú značne poškodené a úmyselne vykrádané. 

V budúcnosti najväčší problém pri takejto recyklácii predstavuje zvýšený podiel plastov, ale aj takých druhov plastov, ktoré obsahujú rôzne samo zhasínajúce prísady, polychlorované difenyly a halogény, ktoré nie je možné ďalej použiť ako surovinu. Aspoň by sa to nemalo robiť a preto ELEKTRO RECYCLING pripravuje technologické zariadenie na triedenie a spracovanie takmer všetkých druhov plastov so zameraním hlavne na spracovanie tzv. tvrdých plastov, pričom výstupným produktom bude surovina a nie odpad – extrúdovaný plast“, uzavrel J.Vašina.

     Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku.


Zdroj: Recyklačný fond

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Svisiace odkazy

· Viac o Recyklačný fond


Najtanej lnok na tmu Recyklačný fond:
V Senici vlani zhodnotili 5200 ton PET fliaš

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Recyklačný fond

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.07 seknd