Európska chémia má budúcnosť, pokiaľ ju neobmedzí legislatíva

Publikovan: 15.04, 2011    Tma: ZCHFP

Bratislava (15. apríla 2011) - O budúcnosti európskej chémie z pohľadu Európskej rady pre chemický priemysel – CEFIC (European Chemical Industry Council) a stratégii pri príprave eurolegislatívy informoval novinárov počas svojej návštevy SR výkonný riaditeľ tejto organizácie Jean Claude Lahaut. Stretol sa s nimi počas ,,Dňa slovenskej chémie a farmácie 2011“ na tlačovej besede k Medzinárodnému roku chémie a 20.výročiu Zväzu chemického  a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR na veľtrhu Chemistry-PROcar.

30% svetovej chemickej produkcie

CEFIC - Európska rada chemického priemyslu so sídlom v Bruseli reprezentuje národné chemické federácie a chemické spoločnosti v Európe, čiže priemysel, ktorý zamestnáva viac ako dva milióny ľudí a vyrába približne 30% svetovej chemickej produkcie. ZCHFP SR boll v roku 2001 prijatý za jej riadneho člena.  
,,Slovenské  chemické podniky sa môžu v súčasných tvrdých podmienkach rozvíjať iba účelným spájaním svojich síl v rámci ZCHFP SR, partnerských podnikateľských združení v okruhu krajín V4 a hľadať efektívne spôsoby na presadzovanie svojich opodstatnených záujmov prostredníctvom svojho členstva v Európskej chemickej asociácii CEFIC“, povedal R. Karlubík.

Zároveň  predstavil Jeanovi Claudeovi Lahautovi harmonogram podujatí, ktorými slovenská chémia prispela k Medzinárodnému roku chémie 2011 s celosvetovo prijatým heslom „Chémia – náš život, naša budúcnosť. Okrem prebiehajúceho veľtrhu Chemistry-PROcar sú to desiatky ďalších akcií pre širokú verejnosť, ktoré pripravili ZCHFP SR, Incheba, a.s. , Slovenská akadémia vied, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU, Prírodovedecká fakulta UK, Slovenská chemická spoločnosť pri SAV (SCHS) a Asociácia slovenských chemických a farmaceutických spoločností (ASCHFS). 

Významné postavenie slovenskej chémie pri slovenskom exporte

Na tlačovej besede ďalej informoval R.Karlubík o významnom postavení slovenskej chémie pri slovenskom exporte, na ktorom má 17-percentný podiel. Pritom chemický priemysel v SR sa zameriava hlavne na spotrebiteľskú chémiu a nie na finálne výrobky. V tejto oblasti má teda perspektívy rastu. Celkovú budúcnosť tunajšieho chemického priemyslu však problematizujú tri hlavné oblasti – obchodovanie s emisnými kvótami (ETS), ktoré majú byť v rámci Európy spoplatnené na základe benchmarku, európska legislatíva povinnej registrácie chemických látok REACH a pripravovaný zákon o takzvaných starých environmentálnych záťažiach. 

,,Najvýraznejším problémom európskeho chemického priemyslu je obchodovanie s emisnými kvótami. Na celoeurópskej úrovni budú musieť podľa odhadov spoločnosti rátať s priamymi výdavkami na úrovni 1 mld. eur a s nepriamymi vo výške až 4 mld. eur. Zaplatí to spotrebiteľ v cenách finálnych výrobkov. Benchmark znamená, že ide o porovnania s vybranými technológiami nielen technologicky najlepšími, ale najmenej zaťažujúcimi životné prostredie. Pritom napríklad iba v hnojivách má tieto technológie k dispozícii minoritná časť európskych výrobcov a iba nášho výrobcu to bude stáť milióny eur," poukázal R.Karlubík.  

Sľubne naštartované oživenie slovenského chemického odvetvia

Dodal, že v slovenských podmienkach to znamená, že sľubne naštartované oživenie slovenského chemického odvetvia, ktoré nastalo po kríze, je ohrozené všetkými vymenovanými hrozbami. K nim ešte pridali globálne hrozby nedostatku elektrickej energie v súvislosti s prehodnocovaním atómových elektrární po havárii vo Fukušime a neprimerane rastúce ceny ropy v súvislosti s politickou nestabilitou v Líbyii a ďalších arabských štátoch.

,,Nepredvídateľné politické rozhodnutia a prijímanie legislatívy bez dopadových štúdií čoraz viac ovplyvňujú chod  a budúcnosť odvetvia chémie v EU. Podľa štúdie napríklad iba REACH berie  cca 30 až 50 % hrubého konsolidovaného zisku sektoru chémie v rámci EU, na Slovensku je to však až 70%. Tieto peniaze potom chýbajú podnikom na investície  a zlepšovanie pracovných podmienok. V súčasnosti bol aj  zásluhou tejto legislatívy dovoz chemických surovín z Ázie a ďalších mimoeurópskych krajín minimalizovaný. Dôsledkom toho vzrástli ceny, čo opäť zaplatí spotrebiteľ“, povedal R.Karlubík.

Podoba pripravovaného zákona o tzv. starých environmentálnych záťažiach je stále nevyhovujúca

Poukázal aj na to, že súčasná podoba pripravovaného zákona o tzv. starých environmentálnych záťažiach je stále nevyhovujúca a môže mať vážne negatívne dopady na konkurencieschopnosť slovenského priemyslu. ,,Dúfame preto, že sa bude pokračovať v rokovaniach, až kým sa nedospeje k takému riešeniu, s ktorými by mohli zamestnávatelia bez výhrad súhlasiť. Oceňujeme snahu EÚ o riešenie globálnych environmentálnych hrozieb, na druhej strane však nemôžeme nechať bez povšimnutia, že bremeno nákladov na plnenie prísnych kritérií si odnášajú najmä malé a stredné podniky nových členských štátov, pretože pravidlá hry boli a sú na mieru veľkých nadnárodných korporácií so silným finančným zázemím a veľkým odborným potenciálom“, uzavrel R.Karlubík. 

 ZCHFP SR reprezentuje 57 členských subjektov, v ktorých pracuje viac ako 12 000 pracovníkov. Treba však zdôrazniť, že ZCHFP SR pracuje tak, že úžitok z jeho činnosti majú aj chemické firmy, ktoré nie sú jeho členmi. V celom odvetví chémie  podniká 186 firiem s počtom zamestnancov viac ako 20. V chemickom odvetví na Slovensku k 30.septembru 2010 pracovalo   34 771 ľudí. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie v rámci samotného odvetvia, ďalej výrobky pre potreby mnohých iných odvetví hospodárstva, vrátane finálnych výrobkov pre obyvateľstvo.

Zdroj: Zväz chemického a farmaceutického priemyslu

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Svisiace odkazy

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

ZCHFP

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.12 seknd