Jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík očakáva príliv zahraničného kapitálu

Publikovan: 30.03, 2011    Tma: 

Bratislava (30. marca 2011) - K najrýchlejšie rastúcim ekonomikám sveta by sa mal zaradiť aj Bangladéš. Ročná miera ekonomického rastu dosahovala v období 2009-2010 aj počas krízy 6%, do roku 2013 má dosiahnuť 8% a potom sa v roku 2017 zvýši až na 10%. Takýto rast predstavuje investičnú príležitosť aj pre slovenské firmy, ktoré by sa mohli presadiť predovšetkým v oblasti veľkej energetiky, strojárstva a dovozu potravín. Ďalšou príležitosťou sú naopak  tradičné i novorozvíjajúce sa odvetvia v šití odevov, či turizme, kde sú obrovské možnosti pre odbyt na vyspelých trhoch. Informoval o tom veľvyslanec Bangladéšskej ľudovej republiky Mosud Mannan v stredu 30.marca 2011 na tlačovej besede v Bratislave na Bôriku.

Seminár pre podnikateľov

Veľvyslanectvo usporiadalo pri príležitosti 40.výročia vzniku Bangladéšskej republiky pre slovenských podnikateľov seminár, na ktorom prezentovalo všeobecné informácie o Bangladéšskej ľudovej republike a možnostiach obchodu a investícií. Bangladéš je podľa informácií jeho veľvyslanectva investičnou príležitosťou nad ekonomikami mnohých rozvojových krajín ako Pakistan, Srí Lanka, Vietnam, či Indonézia.

Bangladéš poskytuje konkurenčnú výhodu predovšetkým nákladmi na pracovné sily

Ročná miera nákladov na jedného pracovníka je v hlavnom meste Dhaka iba 906 USD, kým napríklad v Pekingu je to až 6 257 USD, New Delhi 3 557 USD  a v Hanoji 1667 USD. Jedny z najnižších v regióne sú aj náklady na energie. Konkurenčné pro-obchodné prostredie a štruktúra nákladov preto dáva investorom najlepšie výnosy. K nízkonákladovej pracovnej sile  a nízkym nákladom na energiu sa pridáva aj strategická lokalita, silné miestne trhy a rast, osvedčená exportná konkurencieschopnosť, konkurenčné stimuly a ekonomické zóny.

Bangladéš je trikrát väčší ako Slovensko, ale patrí k najľudnatejším krajinám sveta, keď na ploche 147.570 km2 žije 144 miliónov ľudí. Je tu parlamentná demokracia s liberalizujúcou sa ekonomikou. Krajina je rovnorodá, bez náboženského, etnického alebo kultúrneho konfliktu. Bangladéš je zakladajúcim členom WTO a obchodný systém drží v zhode s jeho princípmi. Obchodný režim je tak otvorený a liberálny a je vedený s exportno-rastovou politikou. Vláda podporuje vývoz a stimuluje   nepretržité dovozy   jedla, esenciálnych položiek, základných surovín a veľkých strojov. HDP Bangladéša v  2009 dosiahol 89,5 miliárd USD, pri celkovom dovoze 22,6 miliárd USD a celkovom vývoze 16,2 miliárd USD. Za 37 rokov dosiahol priemerný rast hospodárstva 4,655%.

Najrozvinutejším odvetvím je tu textilná výroba

Odevný sektor predstavuje okolo 5000 jednotiek na výrobu šatstva. Zamestnáva 3 milióny ľudí, z toho je 80% žien, priamo alebo nepriamo toto odvetvie poskytuje prácu až 15 miliónom ľudí. Pritom má 13%-ný príspevok k HDP a tvorí viac ako 75% exportu. Odevný priemysel prispieva aj k redukcii chudoby a socialno-ekonomickým zmenám, cez ženské práva až po iné prínosy.

Rizikové faktory pre investovanie sú minimálne. Bangladéš má otvorené trhové hospodárstvo vedené súkromným sektorom. Štát nikdy nemeškal zo splatením zadĺženia, ani od neho nebolo žiadané žiadne prepracovanie časového plánu. Zahraničné investície sú chránené zákonom od roku 1980. Ten poskytuje ochranu proti vyvlastneniu a znárodneniu a zaisťuje trasfer zisku. Okrem toho bilaterálne investičné zmluvy a daňové konvencie  (dohodnuté s 28 krajinami) poskytujú ďalšiu ochranu investíciám. Podľa dostupných záznamov žiadny zo zahraničných investorov zatiaľ neprišiel v Bangladéši o peniaze.

Bangladéš poskytuje aj rozpočtové stimuly:

Bangladéš poskytuje napríklad tieto rozpočtové stimuly: korporačné daňové prázdniny 5 až 7 rokov pre vybrané odvetvia, progresívny odpis pre nové priemyselné odvetvia, zredukovanú daň zo zisku spoločnosti na 5 až 7 rokov, zabránenie dvojnásobnému zdaneniu, colné výhody na veľké stroje a základné suroviny. Okrem toho sú tu ešte ďalšie finančné a iné stimuly, napríklad: hotovostné stimuly a vývozné subvencie, financie pre exportnú propagáciu, štátne záruky za vývozné úvery, licencie pre predaje na domácom  trhu   a pod.

Pre zaujímavosť občianstvo možno získať investovaním minimálne 500 000 USD a trvalý pobyt po investovaní 75 000 USD. Medzi ďalšie stimuly pre zahraničných investorov patrí jednoduchý prevod ziskov a dividend, bangladéšska mena bude meniteľná pre medzinárodné platby  pre zahraničných investorov, reinvestovanie úhrad dividend bude považované za nové investície, atď.

Sektorové investičné príležitosti v Bangladéši

Medzi sektorové investičné príležitosti v Bangladéši patria: infraštruktúrne projekty (výroba energie, palivo a ropný prieskum, priemyselne parky , high - tech parky,…), textil a predpripravené odevy so spätnými väzbami, oceľ a inžinierstvo, informačné technologie, telekomunikačné zariadenie, polovodiče, priemyselné zariadenia, domáce spotrebiče, zmrazené krevety a ryby na export, hotová koža a kožené tovary, čerstvé i spracované ovocie a zelenina, mliekárstvo, hydina, automobily, papier zo zelenej juty a podobných produktov, turizmus, hotely a motely, výroba bicyklov, jutové produkty, stavba lodí, masové tranzitné siete, urbanizácia, lesníctvo. Súkromné investície sú uľahčené množstvom agentúr, ktoré sa o nich starajú. 

Zdroj: Veľvyslanectvo Bangladéšskej ľudovej republiky v SR

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe

 
Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.05 seknd