Raiffeisen Capital Management vydal mesačnú správu o kapitálových trhoch

Publikovan: 12.02, 2010    Tma: Raiffeisen

Viedeň (12. februára 2010) - Po pozitívnom štarte v prvých dňoch roka prešli akciové trhy v ďalšom priebehu mesiaca výraznou korekciou. Významným spúšťacím momentom bolo oznámenie čínskej vlády utlmiť rast úverov, aby tak zabránila prehriatiu ekonomiky, ako aj možnej špekulatívnej bubline. Keďže Čínu teraz mnohí považujú za lokomotívu globálnej konjunktúry a aj za rozhodujúceho nákupcu surovín, vyjadrenia jej vlády a jej kroky smerom k tlmeniu ekonomického rastu prijíma trh s negatívnou odozvou, takže vyvolali celosvetovú vlnu výpredajov pokiaľ ide o rizikové aktíva.

Stredobodom pozornosti Grécko. Priaznivé údaje o konjunktúre a predstihové indikátory z rozvinutých krajín, ako aj optimistické odhady pre americkú ekonomiku zo strany FED-u koncom januára predbežne ukončili zostupný trend. Ostáva však zatiaľ vyčkať, či sa tým aktuálna fáza korekcie už skončila, mohla by určite ešte pokračovať aj ďalej. Stredobodom hráčov na trhu sa v uplynulých týždňoch stal stále výraznejšie prudko rastúci schodok štátneho rozpočtu Grécka a s tým spojené možné problémy s financovaním a prípadne aj hroziace zníženie ratingov Grécka zo strany ratingových agentúr pod hranicu investičného stupňa. Takýto krok by síce priniesol obrovský tlak na grécke dlhopisy, nemusel by sa však v žiadnom prípade nutne preniesť aj na trhy SVE. Zároveň sa spolu s problémami Grécka dostávajú do stredobodu pozornosti aj najcitlivejšie štáty eurozóny Španielsko, Portugalsko a Írsko, a tým aj celková stabilita eurozóny. Jednotná európska mena aj v dôsledku toho v poslednom čase výrazne stratila pôdu voči americkému doláru.

Údaje o konjunktúre v USA ukázali na významné zlepšenie ekonomickej situácie v dvoch posledných štvrťrokoch, pozitívna dynamika v poslednom čase zjavne opäť pridala otáčky.  Väčšina predstihových a náladových ukazovateľov (spotrebiteľská dôvera, ISM) ukazuje na pozitívne hodnotenie. Naďalej sa však vynára otázka, nakoľko udržateľné môže byť zotavenie konjunktúry, keď sa skončí účinok pozitívnych dopadov štátnych programov, ktorých cieľom je oživenie ekonomiky.

Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami v USA ďalej bojuje o vytvorenie dna. Na trhu práce ekonomický rozmach ešte nie je viditeľný. Už na začiatku roka 2010 by však v USA mohli zaznamenať po dlhom čase zasa prvý čistý prírastok pracovných miest. Miera nezamestnanosti ostala oproti predchádzajúcemu mesiacu na stabilnej úrovni a ešte stále dvojciferná (10,0 %). Pokiaľ by sa zohľadnili skryté formy nezamestnanosti (nedobrovoľná skrátená alebo čiastočná pracovná doba a podobné opatrenia), potom by bolo krízou na pracovnom trhu priamo postihnutých už 16 % práceschopných obyvateľov USA. Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku. Ekonomické zotavenie by však v USA malo nastávať skôr pomaly a tlmene.

Bernanke: Úroková sadzba na nízkej úrovni. Šéf Fedu Ben Bernanke koncom januára zdôraznil, že hlavná úroková sadzba ešte ostane dlhý čas na veľmi nízkej úrovni a ani ECB v súčasnosti neposkytuje vyhliadky stúpania hlavných úrokových sadzieb. Vzhľadom k aj naďalej stúpajúcej nezamestnanosti a veľmi nízkej vyťaženosti kapacít zatiaľ počas určitého obdobia nemožno v národných ekonomikách vyspelých priemyselných krajín očakávať inflačné tlaky. Úrokové úrovne by preto v priemyselných krajinách mali aspoň v oblasti krátkych splatností uviaznuť v najbližších mesiacoch na súčasných nízkych úrovniach. Pri zohľadnení faktu, že hospodársky rast bude pravdepodobne dlhé roky výrazne nižší, ako je jeho potenciál a v najbližších štvrťrokoch bude inflácia nízka by aj dlhodobejšie úrovne výnosov mali mať na dlhšie obdobie len obmedzený ďalší potenciál rastu. Krátkodobo sú však kedykoľvek možné mierne rasty výnosov z dôvodu meniacich sa konjunkturálnych vyhliadok a trvalo vysokej potreby financovania zo strany vlády USA. Zároveň treba vyčkať či centrálna banka USA v prípade trvalého oživenia konjunktúry naozaj rýchlo opäť zredukuje svoju výrazne rozšírenú bilanciu, prípadne či ju vôbec dokáže zredukovať.

Národné hospodárstva stredo- a východoeurópskych krajín sú ešte stále pod tlakom. V prípade východoeurópskych eurobondov (štátne, ako aj podnikové dlhopisy) rizikové prirážky k výnosom v porovnaní s dlhopismi štátov EMÚ v priebehu mesiaca stúpli.     Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku. Národné hospodárstva stredo- a východoeurópskych krajín sú ešte stále pod tlakom, predovšetkým z dôvodu úzkeho ekonomického prepojenia na EÚ. Opäť o niečo stúpajúca priemyselná produkcia v prípade „starých“ členských štátov EÚ by sa v nasledujúcich mesiacoch mala pozitívne odraziť vo vývoji východoeurópskych národných ekonomík a tlačiť na  nárast exportu. Dôležité pre trvalé oživenie konjunktúry v krajinách SVE je však popritom aj domáca spotreba, ktorá je však takmer všade v regióne ešte vo fáze poklesu (s výnimkou Poľska). Cesta naspäť k predkrízovej úrovni bude zrejme v každom prípade ešte veľmi dlhá.

Vyjadrenia pozorovateľ trhu. V poslednom čase sa objavilo stále viac vyjadrení pozorovateľov trhu, podľa ktorých sú akcie z Emerging Markets po približne 70%-nom náraste počas minulého roka už opäť nadhodnotené. Pokiaľ sa však posudzujú na základe pomeru kurz/zisk so zohľadnením ziskov očakávaných v roku 2010, nemožno tieto vyjadrenia potvrdiť ako pravdivé. Pomer kurz/zisk pre Emerging Markets (podľa MSCI Emerging Markets Indexu) v súčasnosti na hodnote 12,9 a tým približne 10% pod porovnateľnou hodnotou pre rozvinuté akciové trhy. Zároveň Emerging Markets ponúkajú výrazne vyššie tempo rastu v najbližších rokoch a v protiklade k západným krajinám ako USA, Veľká Británia a Japonsko majú aj stabilnejšie a menej zadlžené bankové odvetvie. Medzi rozvíjajúcimi sa krajinami sa samozrejme objavujú výrazné rozdiely v cenách – rozsah pásma pomerov kurz/zisk siaha od 8,7 (Rusko) až po 16,8 na historicky drahšom indickom akciovom trhu.    

Pohľad na krajiny

Rusko

Klesajúca inflácie a slabá konjunktúra môžu ruskú centrálnu banku v najbližších mesiacoch podnietiť k tomu, naďalej znížiť hlavné úrokové sadzby. Dlhopisy vedené v rubľoch sa vyvíjali pozitívne. Rizikové prirážky ruských štátnych a podnikových dlhopisov k výnosom štátnych cenných papierov v EMÚ sa v januári pohybovali na takmer nezmenených úrovniach. Rusko by malo po prvý raz po dlhšom čase opäť emitovať eurodlhopisy, v závislosti od okolností na kapitálovom trhu možno už vo februári alebo v marci 2010. Táto emisia by sa mala stretnúť s výrazným záujmom účastníkov trhu. Údaje o konjunktúre, ktoré boli zverejnené v januári svedčia o ďalšej stabilizácii ruskej ekonomiky, samozrejme na nízkej úrovni, zapríčinenej krízou. Priemyselná produkcia sa upevňuje a sú viditeľné prvé znaky rastúceho dopytu zvlášť z juhovýchodnej Ázie.

Nezamestnanosť opäť stúpla, maloobchodné obraty sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom naďalej nižšie. Disponibilné príjmy sa však vyvíjajú už zase pozitívnym smerom. Rozpočtový deficit sa ďalej prehlbuje vzhľadom k nižším daňovým príjmom a rastúcim výdavkom na podporu konjunktúry. Trhy však aj naďalej kladú zjavne do popredia očakávanie zotavenia svetovej ekonomiky a s tým spojený rast dopytu po rope.

Po pozitívnom začiatku roka výrazne zhoršila náladu požiadavka ministerstva financií opäť zrušiť daňové úľavy pre novo otvárané polia na východnej Sibíri. To by veľmi zaťažilo postihnuté firmy Rosnefť, TNK-BP a Surgutneftegaz. Alternatívou je, že by mohli byť vo výraznejšej miere finančne zaťažené aj plynárenské podniky. Táto diskusia dokázala zabrzdiť kurzové nárasty prinajmenšom v tomto odvetví, hoci mnohé ruské podniky majú po najnovšej korekcii opäť veľmi výhodné ceny akcií.

Maďarsko

Na konci januára maďarská centrálna banka znížila počas svojho pravidelného zasadania hlavné úrokové sadzby ako sa všeobecne očakávalo o ďalších 25 bázických bodov na úroveň 6 %). Rýchlosť znižovania úrokových sadzieb sa už v decembri spomalila z dôvodu v poslednom čase negatívnej menovej dynamiky, cyklus znižovania úrokových sadzieb je však ešte stále v platnosti. Výnosy maďarských štátnych dlhopisov v priebehu mesiaca klesli. Miera inflácie v Maďarsku síce naposledy tiež mierne stúpla, dlhodobo teraz z dôvodu extrémneho prepadu exportu nemožno rátať s trvalým inflačným tlakom zo strany dopytu.

Z dôvodu nevyhnutnej konsolidácie rozpočtu patrí Maďarsko ku krajinám tohto regiónu, ktoré najviac utrpeli globálnou ekonomickou krízou. Naďalej klesajúca priemyselná produkcia a padajúce maloobchodné predaje sú výrazným znakom súčasnej slabej úrovne konjunktúry. Pozoruhodné však je, že dynamika konjunktúry sa podľa naposledy zverejnených údajov zjavne otáča pozitívnym smerom. Mimoriadne treba vyzdvihnúť index správania nákupných manažérov (PMI), ktorý sa už medzičasom dostal na expanzívnu úroveň – prvý raz od septembra 2008. Z dlhodobého hľadiska sa úroveň maďarských výnosov zdá byť ešte stále atraktívna, kurzy by však mali byť stále volatilné.

Maďarský  akciový trh sa vyvíjal bez trhovo špecifických noviniek a podobne ako globálne trhy. Po silnom štarte do nového roka prešli akcie v druhej polovici mesiaca poklesom. Najlepšiu výkonnosť vykázali OTP a MOL. 

Poľsko

Najnovšie ekonomické  údaje potvrdzujú pozitívnu dynamiku poľskej konjunktúry. Mimoriadne prekvapilo dosiahnutie cieľa pokiaľ ide o rozpočtový deficit pre rok 2009 – schodok štátneho rozpočtu bol dokonca o 13 % nižší ako sa očakávalo. Okrem toho bol pozitívny aj v porovnaní s očakávaniami analytikov o málo vyšší rast HDP. Ukazovateľ PMI, ktorý zverejnili na začiatku januára sa však v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil. Napriek tomu by však vďaka nárastu exportných objednávok mali v budúcich mesiacoch existovať pozitívne vyhliadky pre exportnú ekonomiku. Reálne predaná priemyselná produkcia narástla oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 7,4 %, čo bolo menej, ako očakávali analytici. Poľsko je jedinou krajinou v regióne s rastom v oblasti maloobchodu. K tomuto vývoju prispeli tak menej reštriktívny štátny rozpočet v porovnaní so susednými krajinami, ako aj znehodnotenie zlotého a relatívne veľký vnútorný trh. Deficit bežného účtu poľskej platobnej bilancie sa z dôvodu prudko sa znižujúceho vývozu a zároveň rastu dovozu naposledy zvýšil. Miera inflácie naposledy mierne stúpla a nachádza sa na hornej hranici pásma ohláseného centrálnou bankou. Zlotý bol v januári voči euru celkovo mierne silnejší, aj kurzy poľských štátnych dlhopisov sa zvýšili. V budúcom roku sa plánovanie štátneho rozpočtu zo strany vlády dostane stále významnejšie do zorného poľa hráčov na trhu. Mimoriadny význam budú mať v tejto súvislosti skutočne realizované príjmy z privatizácie. Ak by sa ukazovali horšie ako hovoria predpovede, mohlo by to vyvolať tlak na menu a kurzy poľských štátnych dlhopisov.

Poľsko patrí v regióne SVE napriek ekonomickému poklesu v prvom polroku za jednu z najstabilnejších krajín a nadpriemerne ťaží z naposledy opäť zlepšených vyhliadok na konjunktúru, ktoré pre eurozónu platia. Hoci dlhodobého hľadiska zlotý získa podporu vďaka pozitívnej dynamike vývoja bežného účtu platobnej bilancie, nemožno ešte vylúčiť ďalšie krátkodobé fázy slabosti tejto meny z dôvodu ešte krehkej ekonomickej situácie.

Poľský  akciový trh sa v januári pohyboval v postrannom trende, ďalšie umiestňovanie štátnych akciových podielov na trh brzdilo jeho rastový potenciál. Poľský štát umiestnil v januári na burzu 10 % ťažobnej spoločnosti KGHM a 11 % druhej najväčšej poľskej rafinérie. V roku 2010 sa očakáva ďalšie umiestňovanie podielov v hodnote približne 3 mld. eur. 

Česká republika

Česká ekonomika sa zotavuje. Pozitívne prekvapenie bol ukazovateľ PMI, ktorý v poslednom období prudko vzrástol a tým naznačuje vyššiu úroveň expanzie hospodárstva. Aj priemyselná produkcia v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom narástla. Opätovný rast dopytu zo Západnej Európy by v nasledujúcich mesiacoch mal zabezpečiť ďalšie zotavenie. Maloobchodný obrat z dôvodu prudkého nárastu nezamestnanosti v medziročnom porovnaní smeruje nadol. Česká centrálna banka udržala hlavné úrokové sadzby nezmenené na historicky nízkej úrovni 1 %. Tento krok možno odôvodniť v poslednom čase silným kurzom českej koruny, chýbajúcim inflačným tlakom a aj naďalej všeobecne veľmi slabou konjunktúrou. Česká koruna v januári iba mierne zhodnotila, české dlhopisy naproti tomu trpeli špekuláciami o zvyšovaní úrokových sadzieb. Najmä výnosy štátnych dlhopisov dlhších splatností sa pomerne výrazne posilnili.

Český akciový trh v januári preukázal najsilnejší vývoj kurzov v strednej Európe, hlavne vďaka akciám CME a NWR. CME oznámila, že chce predať svoju výrazne stratovú ukrajinskú dcéru za 300 mil. eur, čo investori hodnotili veľmi pozitívne. 

Turecko

Po viacmesačnej sérii agresívneho znižovania úrokových sadzieb nechala turecká centrálna banka hlavné úrokové sadzby aj v januári podľa očakávania nezmenené. Rozhodnutie padlo s ohľadom na v poslednom čase opäť silnejúcu infláciu a jasne viditeľné ekonomické zotavenie. Úroveň výnosov tureckých štátnych dlhopisov medzimesačne klesla, líra bola v januári jednou z najsilnejších mien regiónu. Pozoruhodná bola v januári aukcia 10-ročných štátnych dlhopisov vedených v tureckých lírach. Mali s náskokom najdlhšiu splatnosť spomedzi dlhopisov v miestnej mene, ktoré ministerstvo financií doteraz umiestnilo na trh, čo hovorí za fakt, že vláda pokladá súčasnú dlhodobú úroveň úrokových mier za veľmi atraktívnu úroveň refinancovania. Z dlhodobejšieho hľadiska počítame s opäť rastúcimi úrovňami výnosov tureckých dlhopisov z dôvodu zdvíhajúcich sa očakávaní inflačného vývoja.

Turecký  akciový trh v januári patril k najlepším na celom svete. Nádeje, že by možno predsa len ešte mohlo dôjsť k dohode o pomoci s MMF, poskytli kurzom krídla.   

Okrajové  trhy Východnej Európy

Ukrajina ostáva ekonomicky pod silným tlakom. Miestna mena sa stabilizovala na slabej úrovni. Riziko prudkého nárastu výpadkovosti splácania úverov v cudzej mene zo strany domácností, ako aj podnikov sa v priebehu ekonomickej krízy veľmi prudko zvýšilo. Refinancovanie štátu by malo byť zatiaľ vďaka medzinárodnej podpore zabezpečené, takže Raiffeisen Capital Management zatiaľ nevidí bezprostredné nebezpečenstvo pre obsluhu ukrajinského štátneho dlhu. Politická nestabilita je však najväčším rizikom. Prezidentské voľby sa dostávajú do druhého kola – na začiatku februára zvolia novú hlavu Ukrajiny v rozhodujúcom hlasovaní medzi Júliou Timošenkovou a Viktorom Janukovyčom. Vyplatenie ďalšej tranže podporného balíka od MMF je v súčasnosti odsunuté na neurčito, až kým sa neobjaví jasná pripravenosť na spoluprácu zo strany vlády.

V Rumunsku vláda po prezidentských voľbách pokračuje v spolupráci s MMF, čo sa pozitívne prejavilo na vývoji meny. Rizikové  prirážky východoeurópskych dlhopisov v januári narástli, zvlášť pod vplyvom zhoršenia rizikového sentimentu na finančných trhoch. Predovšetkým zvýšenie rizikových prirážok pre okrajové krajiny eurozóny (Grécko, Portugalsko, Španielsko) sa v tomto smere odrazilo negatívne. Z dlhodobého hľadiska sa aktuálne úrovne zdajú byť vzhľadom k zlepšeniu vývoja konjunktúry na rozvinutých trhoch aj naďalej atraktívne.

Čína. Čínsky akciový trh odštartoval do nového roka kurzovými stratami. Starosti o postupné utlmenie expanzívnej peňažnej politiky zatienili aj naďalej veľmi pozitívne ekonomické ukazovatele. Požiadavky na minimálnu úroveň rezerv pre banky za zvýšili o 50 bázických bodov a do ďalších mesiacov sa očakávajú ďalšie opatrenia na utlmenie rastu úverov. Ekonomicky Čína funguje bezo zmien na najvyššie otáčky. Rast HDP v roku 2009 dosiahol 8,7 %, a to v roku, v ktorom národné hospodárstva v Európe, USA a Japonsku zažívali ekonomický pokles. V 4. štvrťroku sa dokonca podarilo zaznamenať medziročný hospodársky rast o 10,7 %. Zvrat v trende sa podaril aj v prípade exportu – v decembri stúpol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o skoro 18 %. Dovoz sa dokonca zvýšil o približne 56 %.

Na strane podnikov plánuje Bank of China, ktorá je treťou najväčšou bankou na svete s trhovou kapitalizáciou približne 100 mld. eur vydanie za akcie zameniteľných dlhopisov v objeme 40 mld. renminbi (zhruba 4,2 mld. eur). Toto opatrenie bolo potrebné z dôvodu, že prudký rast úverov v poslednom čase presiahol prírastok vkladov a zaťažil kapitálovú vybavenosť banky.   

India

Indický akciový  trh odštartoval do nového roka tak isto so stratami, účastníci trhu očakávajú skoré zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany indickej centrálnej banky potom, čo údaje o inflácii v predchádzajúcich mesiacoch skokovo narástli. Veľkoobchodné ceny tak v decembri narástli o 7,3 %, pričom potraviny sa dokonca zdražili o takmer 20 % oproti predchádzajúcemu roku. Pozitívne sa naďalej ukazuje priemyselná produkcia, ktorá sa naposledy zvýšila o 11,7 % a tým výrazne predčila očakávania analytikov.

Na strane podnikov sa objavili potešujúce štvrťročné výsledky a vyhliadky od IT-spoločností. Infosys napríklad pre obchodný rok končiaci v marci 2010 očakáva pozitívny rast obratu a rast zisku v dvojcifernom pásme. Až doteraz analytici očakávali pokles obratu. Aj najväčší IT-titul Indie, Tata Consultancy prišiel s pozitívnym prekvapením. Zisk v uplynulom štvrťroku sa podarilo zvýšiť o 33 % oproti predchádzajúcemu roku a vedenie spoločnosti hovorí o výraznom náraste dopytu po IT-outsourcingu, z čoho by mala spoločnosť výrazne vyťažiť v najbližších mesiacoch.  

Brazília

Na národohospodárskej strane sa ekonomické údaje v poslednom čase mierne oslabili – priemyselná produkcia v novembri v rozpore s očakávaniami klesla o 0,2 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Naproti tomu je tu aj naďalej silné správanie spotrebiteľov – domácností, ktorého hnacím motorom je klesajúca miera nezamestnanosti, rastúce reálne mzdy a historicky nízke úroky z úverov, čo má svoju odozvu v 8,7 %-nom raste maloobchodného obratu.

Popri čínskych zaznamenali v januári výrazné kurzové straty aj brazílske akcie. Tie vyplynuli predovšetkým zo slabej výkonnosti cyklických spoločností z dôvodu obáv o poľavenie dopytu z Číny. Mimoriadne slabé sa ukázali byť akcie významného titulu v indexe Petrobras – v tomto prípade aj naďalej dominuje neistota investorov pokiaľ ide o presun 5 mld. barelov ropných rezerv z brazílskeho štátu na túto spoločnosť a kvôli tomu hroziace zriedeniu kapitálu, keďže by v takom prípade bolo potrebné navýšenie kapitálu. Potešiteľne sa naproti tomu vyvíjali producenti elektriny. Eletrobras – najväčší brazílsky dodávateľ elektriny – reagoval kurzovým skokom nahor na správu, že už dlhší čas splatné dividendy pre rok 2010 sa teraz konečne dočkajú vyplatenia. 

Tento dokument zostavila Kapitalanlage-Gesellschaft m.b.H., Viedeň, Rakúsko („Raiffeisen Capital Management“ príp. „Raiffeisen KAG“). Redakčná  uzávierka bola 02.02.2010. Všetky údaje obsiahnuté v tomto dokumente sú napriek rozsiahlemu rešeršovaniu len informatívne a nezáväzné, vychádzajú zo stavu znalostí osôb poverených ich zostavením v okamihu vypracovania dokumentu a Raiffeisen KAG ich môže kedykoľvek bez ďalšieho oznámenia zmeniť. Akékoľvek ručenie zo strany Raiffeisen KAG v súvislosti s týmto dokumentom alebo verbálnymi prezentáciami zostavenými na základe neho, predovšetkým ohľadne aktuálnosti, správnosti alebo úplnosti poskytovaných informácií, prípadne informačných zdrojov alebo prognóz, ktoré dokument poskytuje, je vylúčené. Podobne ani akékoľvek prognózy a simulácie v tomto dokumente týkajúce sa vývoja výkonnosti nemôžu byť chápané ako spoľahlivý indikátor vývoja v budúcnosti.

Obsah tohto dokumentu nepredstavuje žiadnu ponuku ani nákupné alebo predajné odporúčanie či investičnú analýzu. Predovšetkým nenahrádza individuálne investičné alebo iné poradenstvo. Každej investícii by mal predchádzať rozhovor s poradcom. Výslovne poukazujeme na skutočnosť, že obchody s cennými papiermi v sebe skrývajú aj vysoké riziká, ich zdaňovanie závisí od osobných pomerov a v budúcnosti môže podliehať zmenám. Rozmnožovanie informácií  a údajov, predovšetkým použitie textov, častí textov alebo obrazového materiálu z tohto dokumentu si vyžaduje predchádzajúci súhlas Raiffeisen KAG. Aktuálne znenie oficiálnych prospektov fondov uvedených v týchto podkladoch je záujemcom k dispozícii na stránke www.rcm-international.com spolu so všetkými zmenami od ich prvého zverejnenia. Výkonnosť investičného fondu počíta spoločnosť Raiffeisen KAG podľa metodiky Rakúskej kontrolnej banky OeKB na základe údajov depozitnej banky a vykazuje ich bez započítania výdavkov na vydávanie a spätný nákup podielových listov (v prípade pozastavenia vyplácania nákupnej ceny na základe indikatívnych hodnôt). Náklady na vydanie a vyplatenie podielov sa nezohľadňujú. Na základe vývoja výkonnosti v minulosti nemožno vyvodzovať žiadne závery týkajúce sa budúceho vývoja hodnôt investičného fondu.


Zdroj: Raiffeisen Capital Management

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Raiffeisen

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.09 seknd