Združenie Maják plánuje aj v tomto roku pokračovať v sociálnych projektoch

Publikovan: 25.01, 2010    Tma: MAJÁK OZ

Zlaté Moravce (25.januára 2010) - Združenie Maják sa každý rok snaží vytvoriť sociálne projekty, ktoré by mali zmysel a mohli by pomôcť i v celoeurópskom meradle. Ani Maják nie je výnimkou a v rámci organizácií z tretieho sektoru tiež zaslalo svoje projekty na schválenie do Európskeho sociálneho fondu. Posledný schválený  grant získalo združenie na začiatku minulého roku, a to v celkovej výške 239 351,06 EUR nenávratného finančného príspevku. Peniaze z EÚ putovali na realizáciu programu Efektívny zamestnanec.

majak_chranena_dielna3.jpg

OZ Maják financie na svoju činnosť  získava aj vďaka pracovným objednávkam pre Chránenú dielňu a vďaka peňažným príspevkom spoločností, ktoré i napriek kríze nezabudli na charitatívnu činnosť. Ďalším zdrojom financií, na pomoc sociálne hendikepovaným ľuďom, sú granty z Európskeho sociálneho fondu. 

Projekt Efektívny zamestnanec finišuje. Posledný schválený  grant získalo združenie na začiatku minulého roku, a to v celkovej výške 239 351,06 EUR nenávratného finančného príspevku. Peniaze z EÚ putovali na realizáciu programu Efektívny zamestnanec. Cieľom bolo zlepšenie odborných kapacít ľudských zdrojov prostredníctvom vzdelávacích aktivít. Poslanie sa napĺňalo vzdelávaním v oblasti softskils, projektového a strategického manažmentu, vzdelávania v oblasti legislatívy a ekonomiky, výpočtovej techniky a internetu. Ďalej išlo o vzdelávanie vo sfére špecifických potrieb hendikepovaných zamestnancov, selfmanažmentu, o získavanie pracovných zručností či učenie sa novým pracovným postupom.

„V rámci projektu sa naši zamestnanci dovzdelávali v tom, čo potrebujú na skvalitnenie svojej doterajšej práce. Ja, ako psychoterapeutka, som si robila kurz na tzv. neurofeedback alebo neuroterapiu, i spolu s mojimi dvomi kolegyňami. A keďže fungujeme aj ako manažérky, dovzdelávali sme sa aj v tejto oblasti. Lektori sa venovali zamestnancom individuálne, najmä pri výpočtovej technike. Koexistujeme tu totiž ako ľudia na rôznych úrovniach v znalosti počítačov – niektorí si ho nevedia ani zapnúť, iní sú oveľa ďalej,“ popisuje minuloročný projekt jeho koordinátorka, riaditeľka a sociálna terénna pracovníčka Martina Justová.

Úspešnosť projektu hodnotí na jeho konci veľmi pozitívne. Ľudia, ktorí v Majáku a jeho Chránenej dielni pracujú, sa s radosťou pustili do doškoľovania. Túto pomoc výrazne ocenili najmä tí, ktorí prišli do organizácie po výkone trestu a mohli sa pokojne resocializovať a zvyknúť si na prácu a vonkajšie podmienky. Existujú už aj hmatateľné dôkazy, že sa cieľ dosiahol. Maják registruje ženy, ktoré sa vďaka účasti na programe dobre zamestnali. A tiež eviduje menších či väčších kriminálnikov, ktorí sa naučili vďaka rôznym výchovným aktivitám uberať životom bez vyrábania vážnych problémov.

Neurofeedback alebo neuroterapia. Neurofeedback bol vyvinutý  v USA, v Národnom centre kozmonautiky a letectva – NASA v 60. rokoch minulého storočia pre potrebu liečby epilepsie vznikajúcej na orbite v dôsledku neurotoxických účinkov raketového paliva. Trénovaní kozmonauti sa vďaka novej metóde stali odolní voči epileptickým záchvatom a vynikajúcim spôsobom sa zvýšila ich celková mozgová kapacita. Vzhľadom na vynikajúce účinky pri ďalších mozgových dysfunkčných stavoch bola táto metóda poskytnutá pre liečbu verejnosti.

Prioritou sa stali deti a diagnózy, u ktorých neboli doposiaľ dostupné možnosti účinnej nápravy. Hyperaktivita, poruchy pozornosti, nálad, čítania, pamäti, pravopisu, matematických úkonov, koktavosť, tiky. Neurofeedback je neinvazívnou neuroterapeutickou metódou pracujúcou s EEG aktivitou mozgu a s jej amplitúdou. Upravuje lokálne biochemické parametre v mozgu, ovplyvňuje lokálne koherencie, a tým zabezpečuje fungovanie mozgu v zdraví aj chorobe. Modeluje EEG do požadovaných vzorcov doslova pred zrakom neuroterapeuta. Pomocou neurofeedback tréningu sa človek učí ovládať svoju mozgovú aktivitu a vyladiť ju do optimálneho stavu.  

Maják v roku 2010 a jeho projekty, zamerané najmä na riešenie rómskeho problému. Občianske združenie stojí na nohách vďaka pomoci neštátnych spoločností a vďaka 60% podpore zo strany Európskej únie. Aj v tomto roku podal Maják veľa žiadostí, navrhol viacero projektov, ktoré predniesol Európskemu sociálnemu fondu. Plánuje niekoľko projektov zameraných na rómskych obyvateľov, trestané osoby a ich rodiny. „Koncom minulého roka sme vytvorili viacero projektov na vzdelávanie, sociálnu pomoc a vytváranie pracovných miest pre ťažko zamestnateľné skupiny ľudí a rôzne sociálne znevýhodňované osoby. Uvidíme, čo z toho sa podarí naplniť. Je to predovšetkým otázka nášho prežitia, a preto sú pre nás tieto projekty nevyhnutnosťou,“ hovorí Martina Justová.

Silnou stránkou združenia je schopnosť školiť alebo vzdelávať praktickou formou, priamo na pracovisku. Čiže, cieľová skupina týchto plánovaných projektov sa učí v Chránenej dielni sebaorganizácii v pracovnom čase, učí sa zvládať normy, sociálne konformné správanie, aby bolo práca pre nich výhodou, nie utrpením. V rámci podobných programov sa snaží Maják naučiť „problémové cieľové skupiny“ komunikovať so svojím pracovným okolím. V tomto smere chce postupovať aj v roku 2010.

V novom roku chce združenie naďalej prevádzkovať regionálne centrum v Zlatých Moravciach, ktoré ponúka pomoc všetkým sociálne znevýhodneným skupinám. Jeho pracovníci sa snažia ponúkať týmto ľuďom nielen prácu, ale aj psychoterapeutickú pomoc. Najluxusnejšia služba, ktorú centrum poskytuje, je platená práca na zmluvu v rámci dielní. Centrum navštevujú aj ľudia z ulice kvôli oblečeniu alebo jedlu. Môžu si tu zobrať, čo potrebujú, ale musia si to adekvátne odrobiť. Centrum Majáku v Zlatých Moravciach tiež ponúka platenú neuro a psychoterapiu, čo je to však vysoký štandard pre tých, ktorí majú aspoň trochu peňazí.

Občianske združenie Maják bude naďalej podporovať i Školské výberové zariadenie v Belušských Slatinách (www.machrovinka.sk), kde sa individuálne vzdelávajú deti z asociálneho prostredia, číže z problémových rodín.  
 

O Majáku. Hlavným predmetom činnosti občianskeho združenia Maják v Zlatých Moravciach je ochrana ľudskej dôstojnosti. Venuje sa sociálnym skupinám, ktoré majú sťažený prístup k zdrojom alebo žijú v extrémnych životných podmienkach. Jednou zo skupín, ktoré potrebujú pomoc sú talentované deti z asociálneho prostredia. Rodičia sú buď alkoholici, kriminálnici alebo ich, jednoducho, nezaujímajú vlastné deti. Deti sú potom súdom vynímané z rodín a umiestňované v rôznych trestných ústavoch.

Neoddeliteľnou súčasťou združenia je Chránená dielňa pre zdravotne handicapovaných. Tiež ochranné pracoviská pre ťažko zamestnateľných ľudí, ktoré nie sú dotované. Zamestnáva široké spektrum sociálne znevýhodnených skupín ľudí, o ktorých nemá záujem žiaden zamestnávateľ. Pracoviská v Majáku im svojou činnosťou vracajú pocit dôstojnosti a rovnocennosti.  Viac sa dozviete na stránkach www.majak.org  


Zdroj: OZ Maják

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

MAJÁK OZ

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.07 seknd