Ekonomická kríza bráni digitálnemu rozvoju v strednej a východnej Európe

Publikovan: 11.12, 2009    Tma: Oracle Slovensko

Ženeva (11.decembra 2009) - Podľa nového prieskumu agentúry Economist Intelligence Unit (EIU), sponzorovaného spoločnosťou Oracle, donútila ekonomická kríza vlády v strednej a východnej Európe (CEE) prijať neľahké rozhodnutia o prioritách výdavkov na informačné a komunikačné technológie. Prieskum v 17 krajinách strednej a východnej Európy odhalil, že niektoré štáty v dôsledku ekonomickej krízy zaostávajú v digitálnom rozvoji. Iné krajiny využívajú ICT projekty na úsporu nákladov a naštartovanie ekonomického rastu

Prieskum EIU analyzuje vplyv poklesu na vládne investície do ICT v 17 krajinách strednej a východnej Európy a odhaľuje, ako kríza ovplyvňuje tempo digitálneho rozvoja regiónu. 

Hlavné zistenie prieskumu:
Rôzne krajiny zareagovali na krízu rôzne. Prieskum identifikuje tri hlavné prístupy: plnou parou vpred, zmena kurzu a prečkanie búrky.

Plnou parou vpred: Medzi krajiny, ktoré pokračujú v ICT investíciách, patria Estónsko, Slovinsko, Poľsko, Rusko, Chorvátsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko a Turecko. Tieto krajiny veria, že informačné a komunikačné technológie sú rozhodujúcim predpokladom ekonomickej prosperity a majú byť uprednostňované pred inými oblasťami.
Zmena kurzu: Medzi krajiny, ktoré ustúpili z niektorých plánovaných investícií do ICT, patria Česká republika, Maďarsko, Grécko, Lotyšsko a Litva. Ich vlády sa teraz sústredia skôr na tie ICT projekty, ktoré prinesú rýchlu finančnú úsporu, ako napríklad automatizácia back-office.
Prečkanie búrky: Krajinami, ktoré výrazne obmedzili svoje predkrízové ICT stratégie, sú Albánsko, Bosna a Hercegovina a Ukrajina. Tieto krajiny majú obmedzený prístup k finančným prostriedkom zvonku na financovanie ICT projektov.

V priebehu krízy si získali prioritnú pozíciu tri typy projektov: elektronická administratíva, elektronické verejné služby a rurálna konektivita.

E-administratíva: Projekty back-office e-governmentu získali na význame, ako sa administratívy snažia o rýchlu finančnú úsporu optimalizáciou a konsolidáciou back-end systémov (napríklad systémov daňovej správy alebo elektronických riešení úhrad za zdravotné služby).
Elektronické verejné služby: Sprístupnenie verejných služieb on-line má dvojitý cieľ zvýšenia efektivity a obmedzenia administratívnych nákladov a zároveň zjednodušenie života občanom a firmám (napríklad elektronické podávanie daňových priznaní alebo elektronické identifikačné karty).
Rurálna konektivita: Sprístupnenie širokopásmového pripojenia v rurálnych oblastiach zostáva prioritou pre dosiahnutie rovnosti prístupu a pre podporu ekonomického rozvoja vidieckych oblastí.


Financovanie EÚ hrá v oprávnených krajinách kritickú úlohu
, pretože umožňuje pokračovať v investíciách do projektov, ktoré sú považované za zásadné pre budúcu prosperitu, najmä práve širokopásmové pripojenie na vidieku.
Celá správa EIU pod názvom To invest or not to invest: ICT spending priorities in crisis-hit Central and Eastern Europe (Investovať áno či nie: priority výdavkov za ICT v strednej a východnej Európe zasiahnutej krízou) je na prevzatie tu.

„Správa odhaľuje priepasť medzi niekoľkými vládami, ktoré sú schopné pokračovať v realizácii svojich dlhodobých ICT plánov, a väčšinou vlád, ktoré sú nútené obmedzovať investície z dôvodu politickej nestability a ekonomických ťažkostí,“ povedala Delia Meth-Cohn, šéfredaktorka pre kontinentálnu Európu, Stredný východ a Afriku, Economist Intelligence Unit. „Avšak v niekoľkých prípadoch silná podpora verejnosti pre digitalizáciu dokáže prevážiť nad finančnými a politickými turbulenciami a presvedčiť vlády, aby pokračovali v plnení ICT stratégií.“

„Tento región dosiahol v ostatných rokoch veľký pokrok v digitálnom rozvoji,“ povedal Alfonso Di Ianni, senior viceprezident spoločnosti Oracle pre východnú Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov. „Táto štúdia ukazuje, že pokračujúce investície do programov ICT môžu mať dvojitý úžitok okamžitého dosiahnutia značnej finančnej úspory a efektivity a vytvorenie solídnej základne pre obnovenú prosperitu v budúcnosti.“

O agentúre Economist Intelligence Unit. Economist Intelligence Unit je svetový líder v oblasti globálnych podnikateľských analýz. Je to B2B divízia skupiny The Economist, ktorá vydáva časopis The Economist. Ako popredný svetový poskytovateľ informácií o jednotlivých krajinách dodáva Economist Intelligence Unit včasné, spoľahlivé a nestranné analýzy trendov na svetových trhoch a podnikateľských stratégií a pomáha manažérom robiť lepšie rozhodnutia. Ďalšie informácie o agentúre Economist Intelligence Unit nájdete na webe www.eiu.com, alebo nás môžete sledovať na www.twitter.com/theiu.
O spoločnosti Oracle. Spoločnosť Oracle (NASDAQ GS: ORCL) je najväčší svetový dodávateľ podnikového softvéru. Ďalšie informácie o spoločnosti Oracle nájdete na www.oracle.com. Oracle je registrovaná obchodná známka spoločnosti Oracle Corporation alebo jej pobočiek. Ďalšie názvy môžu byť obchodnými známkami svojich vlastníkov.


Zdroj: ORACLE

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

ORACLE SLOVENSKO

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.07 seknd