Simulácia umožní prejsť od ekonomiky pera a papiera k ekonomike supepočítačov

Publikovan: 02.12, 2009    Tma: Európska komisia

Brusel (2. decembra 2009) - Európska komisia dnes odhalila výsledky prelomového výskumu, ktoré by ekonómom mohli pomôcť lepšie predvídať budúci vývoj ekonomiky a hospodárstva. Využije sa pritom nový softvér, ktorý je výsledkom výskumného projektu (v hodnote 2,5 milióna EUR),  pracujúceho s technológiou simulácie.  Tá je mimoriadne rozšírená napríklad pri počítačovej animácii (CGI).

Ako sa zmení hospodárska politika v roku 2020 ? Dokáže ekonomika lepšie predvídať, ako v budúcnosti zareagujú banky na prípadnú úverovú krízu a aký to bude mať vplyv na hospodárstvo ako celok? Ako bude fungovať ekonomika s ubúdajúcim množstvom prírodných zdrojov, ktoré sťažuje uspokojovanie našich energetických potrieb? Európska komisia dnes odhalila výsledky prelomového výskumu, ktoré by ekonómom mohli pomôcť pri hľadaní odpovedí na tieto otázky. 

Projekt predpovedá vzájomné pôsobenie veľkých skupín rôznych hospodárskych subjektov, akými sú domácnosti a podniky, banky a dlžníci či zamestnávatelia a uchádzači o prácu, pričom všetci spolu obchodujú a navzájom si konkurujú ako skutoční ľudia. Každému zo simulovaných subjektov sa pridelí individuálne a realistické správanie a vzťahy s ostatnými, na základe čoho sa ukáže, aký vývoj nastane na trhu. Tieto rozsiahle simulácie tak budú schopné lepšie otestovať nové politiky pri riešení budúcich spoločenských výziev.

K ekonomike superpočítačov. Tento prvotriedny európsky výskum nám pomôže prejsť od ekonomiky pera a papiera k ekonomike superpočítačov ,“ uviedla Viviane Redingová, komisárka EÚ zodpovedná za informačnú spoločnosť a médiá. Výsledky tohto výskumného projektu doplnia tradičné hospodárske štatistiky a prognózy správania hospodárskych subjektov, keďže umožnia lepšie testovať dosahy politiky na ľudí už vo fáze prípravy .Očakávam, že výskumní pracovníci pracujúci pre vlády a národné výskumné ústavy budú konať rýchlo, aby subjekty prijímajúce rozhodnutia mali tento nástroj k dispozícii čo najskôr ."

Technológia simulácie. Táto technológia simulácie vyvinutá v rámci výskumu podporovaného EÚ využíva počítačové experimenty, pričom sa zameriava na vzťahy medzi veľkými skupinami rôznych hospodárskych subjektov pôsobiacich na mnohých navzájom prepojených trhoch. Je to vôbec po prvýkrát, čo sa táto technológia používa v takom veľkom rozsahu s použitím vysokovýkonnej počítačovej techniky. Každá simulovaná domácnosť (alebo podnik či banka) prijíma v reakcii na rozličné menové a daňové politiky či politiky podporujúce inováciu rôzne rozhodnutia, ako napríklad: ostať v zamestnaní alebo si hľadať nové, aká časť výplaty sa ušetrí, minie alebo investuje. Znamená to, že vplyv jednej politiky v rámci jedného trhu v danom časovom okamihu sa už nebude posudzovať izolovane od ostatných faktorov.

Limity tradičnej ekonómie. Tradičná ekonómia rozsah domino efektu, ktorý má úverová kríza na svetové hospodárstvo, predpovedať nedokázala. Nový softvér ukazuje, akým spôsobom reagujú banky v rôznych podmienkach, pričom zohľadňuje širokú škálu faktorov, napríklad aký objem rezerv musí byť k dispozícii v porovnaní s objemom investícií, aké sú modely spotreby/investovania a sporenia sporiteľov, ako aj psychologické faktory, akým je napríklad dôvera k trhu. Tvorcov politiky, ktorých zaujíma, ako budú banky a spotrebitelia reagovať na daňové či menové reformy, môže tento softvér lepšie upozorniť na rozsah vplyvu finančnej krízy na reálnu ekonomiku. Takisto môže simulovať rovnaký scenár so starším obyvateľstvom (a pomôcť tak pri plánovaní opatrení potrebných pre starnúcu Európu) či scenár s obmedzenými dodávkami energie.

Softvér bol navrhnutý pre superpočítače, ktoré umožňujú uskutočniť simuláciu v obrovskom rozsahu, a zároveň tak, aby bol dostupný na ktoromkoľvek pripojenom osobnom počítači. Môžu ho tak využívať aj ekonómovia či tvorcovia politiky bez akejkoľvek znalosti programovania počítačov. Softvér prepája stovky tisícok malých simulovaných akcií a reakcií v rámci celého hospodárstva a tvorcovia politiky tak získavajú lepšiu a jasnejšiu predstavu o vplyve politík na život a prácu ľudí. Na projekte, realizácia ktorého trvala tri roky, sa zúčastnili ekonómovia a informatici z ôsmich univerzít (z Talianska, Francúzska, Nemecka, Turecka a Spojeného kráľovstva). Ich úsilie spojila EÚ, ktorá projekt financovala z rozpočtu Komisie vyhradeného na výskum v oblasti technológií.

Kontext. Výsledkom dnes zavŕšeného výskumného projektu je softvérová platforma pre softvér na ekonomickú simuláciu s názvom EURACE , ktorá využíva technológiu simulácie FLAME (Flexible Large-scale Agent Modelling Environment). Tento projekt bol spolufinancovaný v rámci všeobecného výskumného programu Komisie ( Šiesty rámcový program na roky 2001 – 2006) vo výške 2,1 milióna EUR a s jeho realizáciou sa začalo v roku 2006. Tvoril súčasť iniciatívy Komisie zameranej na posilnenie vysokorizikového výskumu v oblasti budúcich a vznikajúcich informačných technológií ( IP/09/608 ). Komisia nedávno vyzvala štáty EÚ, aby zvýšili objem investícií do vysokorizikového výskumu a dostihli tak Spojené štáty, Čínu a Japonsko. Komisia pôjde príkladom a do roku 2013 zvýši súčasný objem ročného financovania vo výške 100 miliónov EUR o 70 % ( IP/09/397 ). Materiály pre tlač s ďalšími informáciami o tomto projekte a o vysokorizikovom výskume v oblasti technológií podporovanom EÚ sú k dispozícii na webovej stránke:  http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=5433


Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Európska komisia

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 8.81 seknd