U riaditeľov firiem v strednej Európe prevláda opatrnosť, no i známky optimizmu

Publikovan: 24.09, 2009    Tma: Deloitte

Bratislava (24. septembra 2009) – Spoločnosť Deloitte zverejnila prvý Business Sentiment Index (DBSI), ktorý je súčasťou správy Deloitte CE Top 500. Index prichádza v čase, kedy sa pozornosť globálnych a regionálnych trhov po turbulenciách v uplynulom období zameriava na ďalší ekonomický vývoj. Štvrťročný podnikateľský index je postavený na základe ľudských reakcií a názorov. Predstavuje barometer vnímania generálnych riaditeľov, ktorí majú rozhodujúci vplyv na budúce smerovanie nielen svojich podnikov, ale aj ekonomík strednej Európy vrátane Slovenska. 

Prvý  index ukazuje, že vedúci predstavitelia spoločností v strednej Európe sú aj naďalej veľmi opatrní pri vyslovení názoru o všeobecnej ekonomickej perspektíve. Viac ako tri štvrtiny respondentov sa domnievajú, že vývoj ekonomiky sa zhorší alebo zostane rovnaký. Na rozdiel od týchto pesimistických nálad a sklonu k opatrnosti však prieskum ukázal, že očakávania vedúcich predstaviteľov spoločností súvisiace s perspektívou ich individuálneho podnikania sú pomerne optimistické, pričom bolo zaznamenaných približne len 15 % negatívnych odpovedí.

Najpozitívnejšie vyhliadky zo šiestich krajín majú poľskí predstavitelia, či už z pohľadu ekonomiky, ale i zamestnanosti. Väčšina vedúcich pracovníkov reagovala na otázky v zásade pozitívne – sú presvedčení, že ich krajina sa s ekonomickým poklesom vyrovnáva lepšie ako iné krajiny v tomto regióne.

Chorvátsko má skeptickejšie očakávania, až 90 % respondentov sa vyjadrilo, že vývoj ekonomiky sa zhorší. Aj napriek všeobecnému názoru štvrtiny uchádzačov o pomerne ľahkej dostupnosti grantov z EÚ mali respondenti zo Slovenska najpesimistickejšie názory v oblasti čerpania eurofondov.  
 

 Počiatočný pesimizmus nahrádzajú známky optimizmu

»Napriek vnímaným globálnym problémom s úvermi sa takmer tri pätiny (57,9 %) respondentov vyjadrili, že úvery sú pre nich v prípade potreby stále dostupné a takmer pätina opýtaných si myslí, že sú ľahko dostupné.
»Viac než polovica respondentov sa domnieva, že situácia v oblasti platieb je stále bezpečná a 45 % si myslí, že je pomerne bezpečná.
»Takmer polovica (45,3 %) respondentov očakáva v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov rast tržieb z predaja.
»Viac než polovica respondentov vníma plány na uvedenie nových produktov a služieb v budúcom roku optimisticky (44 % pomerne optimisticky).
»V súlade s globálnym trendom sú názory týkajúce sa úrovne zamestnanosti naďalej pesimistické, pričom viac než polovica (52,1 %) respondentov očakáva, že tento stav sa vo všeobecnosti nezmení, a 31,6 % sa domnieva, že dôjde k určitému prepúšťaniu.
»Nie je prekvapením, že pravdepodobnosť aktivity v oblasti fúzií a akvizícií je veľmi malá, pričom 60 % respondentov považuje za nepravdepodobné, že by ich spoločnosť v súčasnej situácii plánovala akvizíciu.

Prevláda opatrnosť. Je jasné,  že po úžasnom šoku sa ekonomiky po celom svete tak skoro nedostanú  na svoju predchádzajúcu úroveň. Pre mnohé zo stredoeurópskych krajín a spoločností je prioritou sa len opäť postaviť na nohy. Po takmer desaťročí intenzívnych fúzií a akvizícií v regióne, keď prioritami mnohých spoločností bol rast, získanie podielu na trhu alebo vstup na nové trhy v zahraničí, nie je prekvapením, že dve tretiny respondentov na nasledujúcich šesť až dvanásť mesiacov neplánujú žiadnu akvizíciu. 

Jedným z dôsledkov tejto prestávky je, že v určitom momente sa prejaví opätovný záujem o akvizičné príležitosti a možné fúzie, keď sa hospodársky cyklus znovu začne. „Domnievame sa, že spoločnosti sa čoskoro začnú zbavovať svojich vedľajších činností, budú sa sťahovať zo zahraničia alebo obmedzovať sortiment výrobkov s cieľom znížiť svoje úverové zaťaženie a v dôsledku toho sa môže čoskoro obnoviť aktivita v oblasti fúzií a akvizícií,“ uviedol Béla Seres, vedúci partner pre služby finančného poradenstva Deloitte Central Europe. 
 

Prieskum je zameraný  na nasledovné oblasti:

»ekonomický výhľad,
»finančné vyhliadky spoločnosti,
»dostupnosť úverov,
»regulačné prostredie,
»platobné podmienky,
»tržby,
»vývoj nových produktov,
»zamestnanosť,
»investície,
»aktivita v oblasti fúzií a akvizícií,
»európske fondy (osobitná otázka). 

Na otázky odpovedalo takmer 200 respondentov z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Chorvátska a Rumunska, ktorí pôsobia v sektoroch:

»automobilový priemysel,
»bankovníctvo,
»technológie,
»médiá a telekomunikácie,
»spotrebný priemysel a doprava,
»poisťovníctvo,
»stavebníctvo,
»energetika.
 
Základné  informácie o metodike prieskumu Deloitte BSI:
»Séria 10 – 12-minútových rozhovorov.
»Rozhovory s generálnymi riaditeľmi, resp. finančnými riaditeľmi.
»Veľkosť vzorky: 190.
»Obdobie prieskumu: 23. júl – 10. august 2009.
»Spôsob zberu dát: telefonický rozhovor (95 % vzorky).
 
 Podrobnejšie informácie o výsledkoch prieskumu sú k dispozícii na stránke www.deloittece.com/bsi.  

___________________________________________________________________________________________________________________

Deloitte označuje jednu, resp. viacero spoločností Deloitte Touche Tohmatsu, ktorý je asociáciou typu Swiss Verein, resp. jeho členských firiem. Každá z týchto firiem predstavuje samostatný a nezávislý právnický subjekt. Podrobný opis právnej štruktúry združenia Deloitte Touche Tohmatsu a jeho členských firiem sa uvádza na adrese  www.deloitte.com/sk/o-nas.  

Spoločnosť  Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora. Vďaka globálne prepojenej sieti členských firiem má  Deloitte svetové možnosti a dôkladnú znalosť miestneho prostredia, a tak môže pomáhať svojim klientom dosahovať úspechy na všetkých miestach ich pôsobnosti. 165 000 odborníkov sa usiluje, aby sa spoločnosť Deloitte stala štandardom najvyššej kvality.

Odborníkov spoločnosti Deloitte spája firemná kultúra, ktorá je založená na spolupráci, podporuje bezúhonnosť, tvorbu významných hodnôt pre trh a klientov, vzájomnú lojalitu a využívanie výhod vyplývajúcich z kultúrnej rozmanitosti. Pracovníci spoločnosti Deloitte sa neustále vzdelávajú a získavajú podnetné skúsenosti, majú dostatok príležitostí na rozvoj kariéry, priebežne budujú spoločenskú zodpovednosť, získavajú si dôveru verejnosti a pozitívne ovplyvňujú okolité prostredie.  

Member of Deloitte Touche Tohmatsu © 2009 Deloitte Slovensko  


Zdroj: Deloitte Slovensko

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Deloitte

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.04 seknd