K 60 Talentom Novej Európy pribudnú tento rok ďalšie

Publikovan: 23.09, 2009    Tma: Slovnaft

Bratislava (23.septembra 2009) - Stredoeurópska nadácia (CEF) a spoločnosť SLOVNAFT, a.s., vyhlasujú v poradí už 3. ročník úspešného grantového programu „Talenty Novej Európy“. Mladí nadaní vedci, umelci a športovci sa môžu do programu prihlásiť do 30. októbra 2009. Na rozvoj výnimočných talentov partneri celkovo vyhradili 66 tisíc eur. O výbere talentov rozhodne odborná porota, ktorej členom je tento rok aj legendárny hokejista Žigmund Pálffy.

Cieľom programu „Talenty Novej Európy“ je pomôcť výnimočne nadaným mladým umelcom, vedcom a športovcom vo veku od 8 do 20 rokov ďalej rozvíjať svoj talent. Program je určený študentom ZŠ alebo SŠ s preukázateľnými výsledkami na domácej či medzinárodnej scéne, ktorí sa umiestnili na 1. až 3. mieste v celoslovenskej alebo na 1. až 10. mieste v medzinárodnej súťaži, a majú jasnú predstavu, ako využiť finančný grant na svoj ďalší rozvoj.

O grant môžu zákonní zástupcovia detí žiadať do 30. októbra 2009 pre individuálnu osobu alebo skupinu (maximálne však trio) spĺňajúcu základné podmienky (vek, návšteva školy, umiestnenie v súťaži). Záujemcovia, ktorí už dovŕšili vek 18 rokov, sa môžu do projektu prihlásiť sami.

Práve finančná náročnosť spojená s rozvojom talentu býva častou prekážkou v napredovaní mladého človeka. Spoločnosť by nemala prichádzať o výnimočné talenty pre nedostatok peňazí v rodine alebo okolí nadaného dieťaťa. Talentované deti bývajú často vzorom aj pre svojich rovesníkov a predstavujú budúci hybný potenciál spoločnosti. Z týchto dôvodov CEF v spolupráci so Slovnaftom už 3. rok prichádzajú s ponukou pre deti a mladých ľudí, ktorí sa chcú ďalej zlepšovať v tom, v čom už vynikajú.

Rozhodujúce slovo pri výbere finalistov bude mať desaťčlenná odborná porota zložená zo známych umelcov (Marián Čekovský, Peter Marcin, Ilona Németh), renomovaného vedca (Anatolij Dvurečenskij), zástupcov médií, CEF a Slovnaftu. Vrcholový šport bude tento rok v porote zastupovať jeden z najúspešnejších a najpopulárnejších hokejistov Slovenska – Žigmund Pálffy.

Rozvoj mladého talentu je dlhodobá záležitosť, preto 3. ročník prináša inováciu v podobe špeciálnej kategórie pre finalistov z predošlých ročníkov. „Špeciálnu cenu“ porota udelí tým, ktorí od získania grantu dosiahli výnimočné úspechy alebo posun v rozvoji svojho nadania.

Počas prvých dvoch ročníkov programu podporili CEF a SLOVNAFT 60 výnimočných talentov celkovou sumou vyše 132 tisíc eur. Marco Klepoch, „Talent Novej Európy“ z 2. ročníka, aj vďaka grantu obhájil Európsky pohár v krasokorčuľovaní. Kristínu Chalmovskú, ďalší „Talent Novej Európy“ z 2. ročníka, prijali ako najlepšiu uchádzačku na VŠMU v Bratislave a s novým violončelom excelovala na koncerte vo Viedni. Dominik Štefanko, trinásťročný “Talent Novej Európy“ z 1. ročníka, na Medzinárodnej chemickej olympiáde na Cambridge University a Oxford University vo Veľkej Británii ako historicky najmladší účastník v konkurencii 255 súťažiacich zo 64 krajín sveta vybojoval pre Slovensko striebornú medailu, pričom zlatá mu unikla len o pol bodu.

V najbližších dňoch dostane poštou a e-mailom takmer 3 400 základných a stredných škôl informáciu o možnosti prihlásiť výnimočne nadané deti do grantového programu „Talenty Novej Európy“. Základné a stredné školy môžu navyše získať palivovú poukážku v hodnote 500 eur od spoločnosti SLOVNAFT, a.s., za najviac prihlásených žiakov a študentov spĺňajúcich kritériá súťaže.

Viac informácií, ako aj prihlášku a štatút grantového programu, nájdete na www.cef.sk a www.slovnaft.sk/talenty. Ak chcete byť v kontakte s Talentami Novej Európy, staňte sa členom rovnomennej skupiny na komunitnom portáli www.facebook.com.

Zdroj: Slovnaft

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Slovnaft

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.04 seknd