Podnikové dlhopisy a akcie dokázali v priebehu mesiaca posilniť

Publikovan: 13.08, 2009    Tma: Raiffeisen

Bratislava (13.augusta 2009) - Optimizmus, ktorý  na finančných trhoch opätovne vyklíčil v druhom štvrťroku pretrval aj v júli a odrazil sa v ďalšom náraste kurzov v prípade rizikových majetkových aktív. Podnikové dlhopisy, ako aj akcie dokázali v priebehu mesiaca posilniť, štátne dlhopisy v USA a v eurozóne poznamenal naproti tomu mierne negatívny trend. Zverejnené údaje o konjunktúre v USA dávajú čiastočne rozpoznať malé zlepšenie ekonomickej situácie.

Najväčšie národné hospodárstvo sveta preukazuje v prípade väčšiny predstihových a náladových ukazovateľov (spotrebiteľská dôvera, ISM), ako aj v prípade maloobchodného obratu stabilizáciu, poľavenie dynamiky poklesu. Aj trh s nehnuteľnosťami poskytuje medzičasom prvé náznaky vytvorenia dna. Na trhu práce sa naproti tomu ešte neobjavuje žiadne zlepšenie situácie. Dno najsilnejšej ekonomickej krízy od 30. rokov minulého storočia sa s veľkou pravdepodobnosťou dosiahne v priebehu druhej polovice roka. 

Vzhľadom k aj naďalej prudko stúpajúcej nezamestnanosti a veľmi nízkej vyťaženosti kapacít zatiaľ počas určitého obdobia nemožno očakávať inflačné tlaky, takže by úrokové úrovne v priemyselných krajinách mali aspoň v oblasti krátkych splatností uviaznuť v najbližších mesiacoch na súčasných nízkych úrovniach. Štátne dlhopisy s dlhšími splatnosťami vykázali v druhej polovici júla slabšiu tendenciu potom, čo v prvej polovici mesiaca ešte zaznamenali kurzové zisky. Pri zohľadnení faktu, že s veľkou pravdepodobnosťou bude hospodársky rast dlhé roky výrazne nižší, ako je jeho potenciál a v najbližších štvrťrokoch bude inflácia nízka by dlhodobejšie úrovne výnosov mali mať však na dlhšie obdobie len obmedzený ďalší potenciál rastu.

Kurzy štátnych dlhopisov by preto by mali mať napriek mnohým chystaným novým emisiám relatívne dobrú podporu. Pozoruhodná je celkovo veľmi dobrá výkonnosť podnikových dlhopisov v druhom štvrťroku 2009. Aj v prípade východoeurópskych eurobondov (štátne, ako aj podnikové dlhopisy) sa rizikové prirážky k výnosom v porovnaní s dlhopismi štátov EMÚ počas posledných mesiacov veľmi prudko znížili. 

Východoeurópske národné hospodárstva naďalej v poklese, stabilizácia v EÚ by však v 2. polroku mohla pozitívne ovplyvňovať aj východnú Európu. Národné hospodárstva stredo- a východoeurópskych krajín sú počas druhého štvrťroka tohto roka aj naďalej pod tlakom, predovšetkým z dôvodu úzkeho ekonomického prepojenia na štáty EÚ. Vysoká závislosť od dopytu z rozvinutých krajín EÚ sa ukazuje celkom jasne v zverejnených údajoch o priemyselnej produkcii stredoeurópskych krajín, ktoré sa na celej šírke frontu pohybujú takmer voľným pádom.

Naposledy sa však zdalo, že priemyselná produkcia „starých“ členských štátov EÚ už našla svoje dno. To by sa v nasledujúcich mesiacoch mohlo pozitívne odraziť vo vývoji východoeurópskych národných ekonomík a viesť k opätovnému nárastu exportu. Predstihové ukazovatele pre 2. polrok 2009 sa do veľkej miery zlepšili, aj keď cesta k predkrízovej úrovni bude zrejme ešte veľmi dlhá.

Ruské  akcie na sínusoide – dlhopisy opätovne v pozitívnom trende. Ceny ropy mali v júli slabšiu tendenciu a načas spadli pod 60 US dolárov, koncom mesiaca však opätovne stúpli. Podobný vývoj bolo možné v júli pozorovať aj v prípade rubľa – spočiatku sa voči eurodolárovému košu znehodnocoval, po náraste cien ropy v druhej polovici mesiaca potom opäť zaznamenal tendenciu k pevnejším úrovniam. Rizikové prirážky k výnosom ruských štátnych a podnikových dlhopisov v priebehu mesiaca opätovne klesali a medzičasom sa tak nachádzajú veľmi ďaleko od extrémnych maximálnych hodnôt z minulého roka. Národohospodárske údaje, ktoré boli zverejnené v júli svedčia o stabilizácii ekonomickej situácie. Priemyselná výroba ešte síce v medziročnom porovnaní klesla, voči predchádzajúcemu mesiacu sa však podarilo zaznamenať nárast. Obraty maloobchodu však aj naďalej klesajú. Rozpočtový deficit sa ďalej prehlbuje vzhľadom k nižším daňovým príjmom a rastúcim výdavkom na podporu konjunktúry. Trhy však v súčasnosti kladú zjavne do popredia očakávanie zotavenia svetovej ekonomiky a s tým spojený rast dopytu po rope. Z ďalšieho nárastu cien ropy by Rusko silno ťažilo.  

Ruský akciový  trh v júli do veľkej miery nasledoval vývoj cien ropy a primerane tomu zaznamenal počas prvej polovice mesiaca výrazné kurzové straty, ktoré sa však do konca mesiaca podarilo opäť dobehnúť. Mimoriadne silné sa ukázali byť ruské oceliarske tituly, ktoré ťažili z rastúcich cien ocele. Sberbank – najväčšia ruská banka, zaznamenala napriek slabým štvrťročným číslam tak isto kurzové zisky. Čistý zisk sa v 1. štvrťroku scvrkol o 98 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo treba predovšetkým pripísať vyšším opravným položkám na úvery. Objem úverov narástol v 12-mesačnom porovnaní o 22 %, kým podiel klasifikovaných úverov sa z dôvodu hospodárskeho prepadu zvýšil z 1,5 na 3,5 %. Spoločnosť očakáva aj v roku 2010 stabilne ťažké podmienky, nepočíta však s opätovným skokovým nárastom objemu klasifikovaných úverov a pokladá svoju krátkodobú likviditu za dostatočnú. 

Maďarsko: Centrálna banka znižuje hlavné úrokové sadzby prekvapujúco prudko o 100 bázických bodov. Maďarský forint bol v júli vystavený väčšiemu kolísaniu a v priebehu mesiaca sa voči euru zhodnotil. Na konci júla centrálna banka znížila hlavné úrokové sadzby o 100 bázických bodov, teda o dvojnásobok toho, koľko očakávala väčšina analytikov. Toto prekvapujúce rozhodnutie padlo na pozadí vývoja forintu, ktorý bol počas posledných mesiacov pevný, nižšej inflácie, ako aj prudko sa znižujúcej výkonnosti ekonomiky, ktorú treba opäť naštartovať. Zasadnutie úrokového výboru centrálnej banky prinieslo iba mierny tlak na menu, maďarské štátne dlhopisy naproti tomu výrazne posilnili. Z dlhodobého hľadiska sa úroveň výnosov zdá byť ešte stále atraktívna, krátkodobo by však kurzy mali byť stále volatilné. 

Akciové kurzy na budapeštianskej burze v júli narástli dvojciferne. Mimoriadne dobre sa vyvíjal kurz akcií energetického koncernu MOL, ktorý ťažil z vysokých cien ropy. Ani správa, že výrobná licencia v prípade spoločného podniku MOLu v Rusku sa bude opätovne preverovať, nedokázala zabrzdiť kurz viac, ako len krátkodobo.

Poľsko: Zlotý, akcie a dlhopisy v júli s čiastočne prudkým nárastom kurzov. Naposledy zverejnené  ekonomické údaje črtajú zmiešaný obraz poľskej konjunktúry potom, čo sa v prvom polroku 2009 hospodárstvo nachádzalo prakticky vo fáze voľného pádu. Priemyselná produkcia je v medziročnom porovnaní aj naďalej nižšia, pričom padol tak domáci, ako aj zahraničný dopyt. Obraty maloobchodu však naposledy opäť o niečo stúpli. Pozitívny je navyše vývoj bilancie zahraničného obchodu – z dôvodu slabšieho zlotého dovozy klesajú rýchlejšie, ako vývozy. Napriek tomu sú výrazne citeľné negatívne dopady prudkého poľavenia zahraničného dopytu.

Centrálna banka na konci júla podľa všeobecného očakávania ponechala úrokové sadzby nezmenené. Údaje o inflácii opäť ukazujú trend nadol potom, čo v predchádzajúcich mesiacoch miera zdražovania mierne stúpla. Spolu s všeobecne pozitívnou náladou voči riziku u investorov zlotý v júli zhodnotil, kurzy poľských štátnych dlhopisov zároveň na širokom fronte stúpli. Poľsko platí v regióne SVE za jednu z najstabilnejších krajín a nadpriemerne ťaží z naposledy opäť zlepšených vyhliadok na konjunktúru, ktoré pre eurozónu platia. Z dlhodobého hľadiska RCM vidí ďalší potenciál zhodnotenia zlotého.  

Poľské akcie v júli posilnili oveľa silnejšie ako väčšina ostatných východoeurópskych trhov, čo možno odvodiť predovšetkým od dobrej výkonnosti mnohých poľských finančných titulov a znovu posilneného zlotého. Bank Millennium – jediná banka, ktorá zatiaľ zverejnila svoje výsledky za 2. štvrťrok, dokázala v prípade čistého zisku prekonať očakávania analytikov. Poľské ministerstvo financií medzitým využíva zvýšené kurzy na burze na predaj menšinových podielov v mnohých poľských spoločnostiach. 

Česká republika: Česká ekonomika stále slabá, štátne dlhopisy v júli na celej šírke frontu posilnili.

V júli zverejnené  národohospodárske údaje ukazujú stále slabý obraz českej konjunktúry. Priemyselná výroba v medziročnom porovnaní klesla o 22 %, maloobchodný obrat sa znížil výraznejšie, ako analytici očakávali (-7,5 % oproti predchádzajúcemu roku). Ďalšie pravidelné zasadanie centrálnej banky je naplánované na začiatok augusta, neočakáva sa však žiadne znižovanie hlavných úrokových sadzieb. Výnosy českých štátnych dlhopisov sa v júli znížili na celej šírke frontu, predovšetkým však v strednom pásme splatností. Možné ďalšie zníženie úrokových sadzieb v priebehu roka vzhľadom k slabej ekonomike a chýbajúcemu inflačnému tlaku zvyšuje atraktivitu českých dlhopisov. Na českom akciovom trhu sa objavilo málo impulzov a tým nasledoval do veľkej miery pozitívny medzinárodný burzový trend. 

Turecko: Ďalšie znižovanie úrokových sadzieb a prudký rast cien tureckých štátnych dlhopisov, finančné akcie s vysokým rastom

Turecká centrálna banka v júli znížila hlavnú úrokovú sadzbu o ďalších 50 bázických bodov na 8,25 %, tento krok väčšina hráčov na trhu aj očakávala. Počas deviatich mesiacov tak centrálna banka znížila úrokové sadzby o 850 bázických bodov. Pozoruhodný je výhľad tureckej centrálnej banky na výrazne nižšie úrokové sadzby v ďalšom priebehu roka, ktorý bol zverejnený spolu so správou o vývoji inflácie na konci júla. Vzhľadom k prudko klesajúcej miere inflácie (5,7 % v medziročnom porovnaní, po viac ako 10 % ešte na začiatku roka) a citeľnému ekonomickému oslabeniu v Turecku (HDP za 1. štvrťrok 2009 klesol medziročne o 13,8 %), ako aj poklese priemyselnej produkcie (-17,4 % medziročne) sa hlavné úrokové sadzby znížia pravdepodobne ešte výraznejšie, ako väčšina analytikov doteraz očakávala.

Úroveň výnosov tureckých štátnych dlhopisov sa v dôsledku toho veľmi prudko znížila, líra sa však udržiava na relatívne stabilnej úrovni. Rokovania medzi Tureckom a MMF o podpornom úvere sa aj naďalej naťahujú. Turecká vláda zjavne aj naďalej dúfa, že sa jej podarí prejsť krízou aj bez pomoci od MMF. Dohodu oboch strán by trh mal prijať pozitívne. 
 

Okrajové  trhy východnej Európy: MMF vyplatil na Ukrajinu tretiu tranžu úveru, eurodlhopisy s miernym nárastom kurzov. Ukrajina ostáva aj naďalej ekonomicky pod silným tlakom, príchod tretej tranže úveru od MMF však trh prijal veľmi pozitívne a viedlo to k ďalej stúpajúcim kurzom dlhopisov.

Miestna mena sa od marca stabilizovala na slabej úrovni. Riziko prudkého nárastu výpadkovosti splácania úverov v cudzej mene zo strany domácností, ako aj podnikov sa v priebehu ekonomickej krízy veľmi prudko zvýšilo. Refinancovanie štátu by malo byť zatiaľ vďaka medzinárodnej podpore zabezpečené, takže RCM zatiaľ nevidí bezprostredné nebezpečenstvo pre obsluhu ukrajinského štátneho dlhu. Politická nestabilita je však najväčším rizikom.

Pozitívna nálada na kapitálových trhoch v júli mala kladný dopad aj na východoeurópske eurobondy. Ich rizikové prirážky mierne klesli a nachádzajú sa už ďaleko od svojich mimoriadne vysokých úrovní zo začiatku roka. Z dlhodobého hľadiska sa aktuálne úrovne zdajú byť aj naďalej atraktívne. 

Čína: Nové  tohtoročné maximum pre čínske akcie – ekonomický rast v 2. štvrťroku takmer 8 % p.a. Čínsky akciový trh sa v júli vyšplhal na nové celoročné maximum a ťažil z výrazného nárastu ekonomickej výkonnosti v druhom štvrťroku 2009. Čínsky HDP počas týchto troch mesiacov narástol o pozoruhodných 7,9 % (v porovnaní s 6,1 % v prvom štvrťroku) a je tak na najlepšej ceste dosiahnuť cieľ vlády, ktorý je stanovený na 8 %. Tento rast je dôležitý na zachovanie sociálnej stability v krajine. V centre pozornosti politiky boli v júli povstania ujgurskej menšiny v severozápadnom regióne Xinjiang, ktoré si podľa posledných správ vyžiadali vyše 150 obetí.

Na strane podnikov sa objavuje znovuzískaná chuť vstupovať na burzu –  IPO spoločnosti China State Construction Engineering Corp., najväčšej firmy v Číne v segmente výstavby obytných nehnuteľností skončilo s 37-násobným previsom dopytu nad ponukou a dopyt po akciách podniku s objemom 270 miliárd USD zodpovedalo zhruba celkovej trhovej kapitalizácii Ruska alebo Nórska! Vďaka výnosu s celosvetovo najväčšieho vstupu na burzu chce spoločnosť expandovať v oblasti výstavby v súkromnom vlastníctve. 

India . Nový  návrh rozpočtu bol prijatý celkovo pozitívne, naplánovaný je však najvýraznejší schodok štátneho rozpočtu za 16 rokov. Indické akcie v júli zaznamenali kurzové zisky. Podporou bolo pre ne zverejnenie nového rozpočtu. Výdavky na infraštruktúrne projekty sa počas najbližšej vládnej periódy výrazne zvýšia a pohnúť dopredu sa má v nasledujúcich rokoch aj privatizácia štátnych podnikov. Na rozpočte je negatívnou stránkou plánované vysoké nové zadlženie vo výške 6,8 % - najväčší schodok štátneho rozpočtu za posledných 16 rokov. Indický minister financií stavil na výrazné zotavenie konjunktúry a dúfa, že sa vďaka rastúcim daňovým príjmom podarí v ďalších rokoch znížiť zadlženie opäť na zdravú úroveň.

V prebiehajúcej sezóne zverejňovania správ o hospodárení dokázali v Indii pozitívne prekvapiť predovšetkým IT spoločnosti. Najväčšia indická spoločnosť tohto odvetvia Tata Consultancy tak napríklad zvýšila zisk v poslednom štvrťroku medziročne o 23 % a informovala o zvýšení dopytu po IT-outsourcingu a o množstve nových objednávok od firiem z finančného sektora. Titul na to vzrástol o 15 %. Podobne pozitívne čísla oznámili aj iné technologické spoločnosti ako Infosys, Wipro, Tech Mahindra a HCL Technology. 

Tento dokument zostavila Kapitalanlage-Gesellschaft m.b.H., Viedeň, Rakúsko („Raiffeisen Capital Management“ príp. „Raiffeisen AG“). Redakčná  uzávierka bola 31.7.2009. Všetky údaje obsiahnuté v tomto dokumente sú napriek rozsiahlemu rešeršovaniu len informatívne a nezáväzné, vychádzajú zo stavu znalostí osôb poverených ich zostavením v okamihu vypracovania dokumentu a Raiffeisen KAG ich môže kedykoľvek bez ďalšieho oznámenia zmeniť. Akékoľvek ručenie zo strany Raiffeisen KAG v súvislosti s týmto dokumentom alebo verbálnymi prezentáciami zostavenými na základe neho, predovšetkým ohľadne aktuálnosti, správnosti alebo úplnosti poskytovaných informácií, prípadne informačných zdrojov alebo prognóz, ktoré dokument poskytuje, je vylúčené. Podobne ani akékoľvek prognózy a simulácie v tomto dokumente týkajúce sa vývoja výkonnosti nemôžu byť chápané ako spoľahlivý indikátor vývoja v budúcnosti.

Obsah tohto dokumentu nepredstavuje žiadnu ponuku ani nákupné alebo predajné odporúčanie či investičnú analýzu. Predovšetkým nenahrádza individuálne investičné alebo iné poradenstvo. Každej investícii by mal predchádzať rozhovor s poradcom. Výslovne poukazujeme na skutočnosť, že obchody s cennými papiermi v sebe skrývajú aj vysoké riziká, ich zdaňovanie závisí od osobných pomerov a v budúcnosti môže podliehať zmenám.

Rozmnožovanie informácií  a údajov, predovšetkým použitie textov, častí textov alebo obrazového materiálu z tohto dokumentu si vyžaduje predchádzajúci súhlas Raiffeisen KAG.

Aktuálne znenie oficiálnych prospektov fondov uvedených v týchto podkladoch je záujemcom k dispozícii na stránke www.rcm.at spolu so všetkými zmenami od ich prvého zverejnenia. Výkonnosť investičného fondu počíta spoločnosť Raiffeisen KAG podľa metodiky Rakúskej kontrolnej banky OeKB na základe údajov depozitnej banky a vykazuje ich bez započítania výdavkov na vydávanie a spätný nákup podielových listov (v prípade pozastavenia vyplácania nákupnej ceny na základe indikatívnych hodnôt). Náklady na vydanie a vyplatenie podielov sa nezohľadňujú. Na základe vývoja výkonnosti v minulosti nemožno vyvodzovať žiadne závery týkajúce sa budúceho vývoja hodnôt investičného fondu.

 


Zdroj: Tomáš Kočí, OMNIPUBLIC



Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Raiffeisen

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.11 seknd